Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.05 13:29

Mikroskopiniai kosmoso keliautojai autostopu: mokslininkai aptiko meteoritais „užkandžiaujantį“ organizmą

LRT.lt 2019.12.05 13:29

Mikrobas „Metallosphaera sedula“ mėgsta mineralus. Nekalbame apie granitą ar kreidą. Šis unikalus mineralų žinovas mėgsta pietauti kur kas egzotiškesnėmis uolienomis – tomis, kurios atkeliauja iš kosmoso, – skelbia „Science Alert“.

Aptiktas į bakterijas panašus organizmas pirmenybę teikia meteoritams. Šio organizmo tyrinėjimai leidžia daugiau sužinoti apie tai, kaip ši gyvybės forma galėtų išgyventi toli nuo mūsų planetos, be to, suteikia daugiau žinių, kaip pirmoji gyvybė Žemėje galėjo gauti maistinių medžiagų iš kosminių uolienų.

Daugybė mokslininkų teigia, kad gyvybė mūsų planetoje nebūtų atsiradusi, jei ne daugybė planetą pasiekusių meteoritų. Būtent jie yra retų elementų, pavyzdžiui, fosforo, šaltinis. Žinoma, nereiktų pamiršti ir daug sudėtingesnių organinių medžiagų, kurios aptinkamos meteorituose.

Tarptautinė tyrėjų komanda nusprendė išsiaiškinti, ar kai kurie organizmai pasižymi talentu gauti naudos iš šių mineralų.

Gebėjimas panaudoti mineralus ir uolienas energijai gauti vadinamas chemolitotrofija. Jau buvo žinoma, kad kai kurios bakterijos gali oksiduoti meteorituose esančius metalus.

Mokslininkai pasirinko termoacidofilą – mikrobą, kuris yra atsparus karščiui ir rūgštinei terpei. Anksčiau įrodyta, kad toks mikrobas gali išlikti Marso dirvožemyje.

Archėja M. sedula jau buvo pagarsėjusi savo keistu skoniu. Eksperimentų metu pademonstruota, kaip ji pašalino geležies sulfidą (piritą) iš anglies.

Archėjai reikėjo surasti tinkamą patiekalą, kurį sudarytų daugybė metalų ir kuris galėtų tapti jai namais. Tyrėjai pasirinko 120 kg meteoritą, kuris buvo atrastas 2000 metais.

„Pasirinkome daugiametalę medžiaga, kurioje gali būti daugybės metalų pėdsakų, palengvinančių metabolinį aktyvumą ir mikrobų augimą“, – sakė astrobiologė Tetyana Milojevic iš Vienos universiteto.

Tyrėjai stebėjo, kaip mikrobas minta ir analizavo išlaisvintus metalų jonus, kurie susidarė proceso metu. Kad turėtų su kuo palyginti, mokslininkai tam pačiam mikrobui pasiūlė ir žemiškesnio mineralo – chalkopirito.

Organizmas daug greičiau daiginosi maitindamasis meteoritu.

„Meteoritas pasirodė naudingesnis šiam senovės mikroorganizmui nei Žemėje randamas mineralas“, – komentavo mokslininkė.

Žvalgydamiesi į dangų neprarandame vilties rasti nežemiškos kilmės gyvybės, tačiau panašu, kad kai kurie mūsų planetoje evoliucionavę organizmai jau mus aplenkė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi