Mokslas ir IT

2019.12.04 20:05

Mokslininkai teigia, kad dėl šylančio klimato gims vis daugiau ankstukų

LRT.lt2019.12.04 20:05

Klimatas šyla, visame pasaulyje daugėja itin karštų dienų, o nauji tyrimai rodo, kad šiltėjančios dienos didins ir per anksti gimstančių kūdikių skaičių.

Didesnė temperatūra padidina priešlaikinio gimdymo riziką, nes šiluma veikia oksitociną – itin svarbų hormoną, kuris turi daug įtakos gimdymui. Be to, karštis gali neigiamai paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą, o toks pokytis taip pat gali paskatinti ankstyvą gimdymą.

Norėdami nustatyti ankstyvo gimdymo riziką, susijusią su aukštesne oro temperatūra, Kalifornijos universiteto tyrėjai analizavo, kaip 1969–1988 m. keitėsi gimstamumas JAV.

Paaiškėjo, kad dienomis, kai temperatūra buvo didesnė nei 32,2 laipsnio pagal Celsijų, gimė 5 procentais daugiau kūdikių. Dar daugiau, vidutiniškai jie gimė beveik savaite per anksti.

„Mes pastebime, kad dėl karščio padaugėja gimdymų tiek karščiausią dieną, tiek kitą dieną po jos“, – tyrimo autoriai rašo žurnale „Nature Climate Change“. Apskaičiuota, kad vidutiniškai 25 tūkst. kūdikių per metus gimsta anksčiau laiko dėl karščio poveikio. Pasak tyrėjų, iš viso netenkama daugiau nei 150 tūkst. nėštumo dienų per metus.

Aiškinama, kad karštesni orai gali pakenkti kūdikių sveikatai. Ankstesni tyrimai atrado ryšį tarp trumpesnių nėštumo laikotarpių ir prastesnės kūdikio sveikatos bei silpnesnių kognityvinių gebėjimų.

Prognozuojama, kad kasmet iki amžiaus pabaigos kiekvienais metais gali būti prarasta dar 250 tūkst. nėštumo dienų, jei klimatas ir toliau keisis taip sparčiai.

Tyrimo autoriai skeptiškai vertina ir tai, jog problem gali išspręsti oro kondicionieriai. Pasak jų, nors tam tikrais atvejais kondicionieriai gali padėti, jie taip pat gali padidinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų, susijusių su didesne vaisiaus vystymosi rizika, išskyrimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.