Mokslas ir IT

2019.12.04 12:33

JAV medikai tai padarė pirmą kartą: net ir nustojusios plakti širdys jau gelbsti gyvybes

LRT.lt 2019.12.04 12:33

Medikams JAV pirmą kartą pavyko priversti plakti sustojusią širdį ir tada ją persodinti jos laukiančiam pacientui. Tai unikalus atvejis, nes dažniausiai širdies transplantacija atliekama tada, kai donoro smegenys miršta, tačiau širdis ir toliau plaka, skelbia Duke‘o universiteto Medicinos centras.

Tiesa, tokia operacija jau buvo atlikta Jungtinėje Karalystėje ir Australijoje. JAV tokia praktika nebuvo taikoma, nes tą draudė teisės aktai.

Organų persodinimo operacijos dažniausiai atliekamos, kai donorui diagnozuojama smegenų mirtis, o širdies ar kitų organų gyvybines funkcijas palaiko įvairūs aparatai.

Kai žmogų ištinka širdies smūgis, širdis nustoja pumpuoti kraują kūne. Be kraujo cirkuliacijos pradeda mirti širdies ląstelės ir organas tampa nenaudingas, jis negali būti persodintas kitam žmogui.

Visgi sukurtas metodas leidžia kurį laiką išsaugoti širdį. Širdis prijungiama prie daugybės vamzdelių, per kuriuos gauna kraujo, deguonies ir elektrolitų. Viskas daroma palaikant įprastą žmogaus kūno temperatūrą. Širdies raumenys pradeda vėl susitraukinėti, širdies gyvybingumas taip gali būti palaikomas apie 10 val.

Tyrimų metu nustatyta, kad taip atgaivinta širdis, ją persodinus, veikia lygiai taip pat kaip ir smegenų mirties atveju. Teigiama, kad tokia technologija gali trečdaliu padidinti persodinti tinkamų organų skaičių.

Pirma žmogaus širdies persodinimo operacija atlikta 1967 metais. Jos metu širdis buvo persodinta po to, kai ji sustojo, tačiau donoras ir recipientas buvo paguldyti vienas šalia kito.