Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.02 19:14

Kodėl katėms sektųsi žaisti pokerį? Tyrimas parodė, kiek žmonių neatskiria, ką murklė jaučia

LRT.lt 2019.12.02 19:14

Katės greičiausiai puikiai žaistų pokerį, nes iš jų snukio išraiškų sunku atpažinti, kaip šie gyvūnai jaučiasi. Naujausias tyrimas parodė, kad šeimininkams gana sunku perprasti kates, skelbia „The Washington Post“.

Tyrime dalyvavo daugiau kaip 6 tūkst. žmonių iš 85 valstybių. Dauguma eksperimento dalyvių augina kates, todėl tikrai vaizdelius su gyvūnais matė ne pirmą kartą. Tyrimo dalyviai žiūrėjo trumpus filmukus ir turėjo pasakyti, kaip katė, jų nuomone, jaučiasi, kokia jos nuotaika. Vidutiniškai žmonės teisingai identifikuodavo kačių emocijas 6 kartus iš 10.

Tik 13 proc. eksperimento dalyvių surinko geresnį rezultatą už 75 proc.

„Katės naudoja įvairias snukio išraiškas, kad perduotų mums informaciją. Jei esate labai įgudęs, galite matyti, kaip jos keičiasi keičiantis katės nuotaikai“, – sakė Georgia Mason, elgsenos biologė iš Guelpho universiteto Kanadoje.

Ji priduria, kad atpažinti kačių nuotaiką iš snukio išraiškų yra labai sunku, tačiau tai, kad kai kuriems žmonėms tai pavyksta, rodo, kad katės nėra visiškai neperprantamos.

Įdomu tai, kad moterys kates perpranta geriau nei vyrai, eksperimento metu geriau pasirodė jaunesni žmonės. Natūralu, kad geriausiai kačių nuotaiką atpažino veterinarai.

Būtent tokia praktika gali jiems padėti tobulėti, stengiantis kuo geriau suprasti, pavyzdžiui, ar tam tikras gydymas katei padeda.

Nors žmonėms veido išraiškoms ir kūno kalbai skiria daug dėmesio, tokių tyrimų su katėmis labai mažai. Mokslininkė tikina, kad ne kartą analizuotos šunų mimikos, tačiau katės dažniausiai būdavo pamirštos. Pasak jos, atliktas tik vienas tyrimas, kurio metu buvo stebimi kačiųsnukio pokyčiai, kai joms skaudėdavo.

„Norėjau patikrinti, ar katės snukutyje galima pamatyti tik skausmą. Panašu, kad galima atpažinti daugybę katės nuotaikų“, – teigė mokslininkė. Anot jos, katės nuolatos naudoja snukio išraiškas, dar daugiau, jos evoliucionuoja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi