Mokslas ir IT

2019.11.28 14:13

Šuo ar vilkas? 18 tūkst. metų senumo šuniukas suglumino mokslininkus

LRT.lt2019.11.28 14:13

18 tūkst. metų senumo beveik nepriekaištingai išsilaikę šuniuko palaikai užminė mokslininkams rimtą mįslę, skelbia CNN. Rytų Sibire, netoli Jakutsko, rusų mokslininkai atrado šunų šeimos atstovo kūną. Amžiname įšale užkonservuoto radinio nosis, kailis ir dantys neįtikėtinai gerai išsilaikę.

Švedijos paleogenetikos centro ekspertai, radioanglies datavimo metodu ištyrę rasto gyvūno šonkaulį, patvirtino, kad jis sušalo prieš maždaug 18 tūkst. metų, tačiau net ir atlikus išsamius DNR tyrimus, kol kas nepavyko nustatyti, ar šis gyvūnas yra šuo, ar vilkas.

Ar šuo, ar vilkas, neatskleidžia net DNR tyrimai: mokslininkai pasauliui pristatė rastą 18 tūkst. metų senumo jauniklį

„Paprastai būna nesunku išsiaiškinti, kuris yra kuris, – CNN sakė Paleogenetikos centro mokslininkas Davidas Stantonas. – Turime pakankamai duomenų, o turint tiek informacijos, paprastai nebūna sudėtinga pasakyti, ar tai vienas, ar kitas. Tai, kad kol kas negalime tiksliai nustatyti gyvūno rūšies, gali reikšti, jog jis yra tiek šuns, tiek vilko protėvis.“

D. Stantonas aiškino, kad tas laikotarpis, kurį atstovauja rastas gyvūnas, „labai įdomus vilkų ir šunų evoliucijos požiūriu.“

„Mes tiksliai nežinome, kada buvo prijaukinti šunys, tačiau tai galėjo įvykti būtent tokiu metu. Mums įdomu, ar tai vilkas, ar šuo, o galbūt kažkoks tarpinis abiejų variantas“, – aiškino mokslininkas.

Anot D. Stantono, papildomi tyrimai galbūt leistų sužinoti, kada tiksliai buvo prijaukinti šunys.

Manoma, kad šiuolaikiniai šunys atsirado prijaukinus vilkus, tačiau nėra tiksliai žinoma, kada tai įvyko – 2017 m. žurnale „Nature Communications“ paskelbtame tyrime teigiama, kad šiuolaikinių šunų protėviai – prieš 20–40 tūkst. metų gyvenusi viena vilkų rūšis.

Jam prieštaraujančiame 2016 m. žurnale „Science“ aprašytame Oksfordo universiteto mokslininkų tyrime nurodoma, kad šunys atsirado Paleolito laikotarpiu du kartus, nepriklausomai vienas nuo kito, prijaukinus pilkąjį vilką – vieną kartą Azijoje, o kitą kartą Europoje.

Paleogenetikos centro mokslininkai savo soc. tinklo „Twitter“ paskyroje rašo, kad ištyrus genomą paaiškėjo, jog rastas šuninių šeimos atstovas yra patinėlis. Pasitarę su kolegomis Rusijoje, šuniuką jie pavadino Dogor – jakutų kalba šis žodis reiškia „draugas“.

Mokslininkai planuoja atlikti dar keletą rasto gyvūno genomo tyrimų, kad kuo daugiau sužinotų apie jo kilmę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt