Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.27 13:54

Mokslininkai teigia, kad nutukusių paauglių smegenys yra pažeistos, o pokyčiai veikia elgseną ir emocijas

LRT.lt 2019.11.27 13:54

Jau žinoma, kad nutukimas gali pakenkti širdžiai, plaučiams, kepenims ir daugeliui kitų kūno organų, bet kaip jis veikia smegenis? Naujas tyrimas rodo, kad nutukusių paauglių smegenyse yra pažeidimų. Šie matomi smegenų pokyčiai taip pat gali pakeisti žmonių elgseną, daryti įtaką jų emocijoms, skelbia „Live Science“.

San Paulo universiteto mokslininkai tyrimo rezultatus pristatys ateinančią savaitę vyksiančiame Šiaurės amerikos radiologų suvažiavime. Mokslininkai aiškinosi, kaip skiriasi sveikų ir nutukusių paauglių smegenys.

Mokslininkai palygino 59 nutukusių ir 61 sveiko paauglio smegenų nuotraukas, padarytas magnetinio rezonanso aparatu. Tyrėjai siekė išanalizuoti smegenų baltosios medžiagos, audinio, kuriame yra jungiamosios neuronų atšakos, būklę. Kartais ši medžiaga vadinama „supergreitkeliu“ tarp smegenų sričių.

Rezultatai parodė, kad nutukę paaugliai pasižymėjo nervinių skaidulų pluošto, jungiančio kairįjį ir dešinįjį smegenų pusrutulius, pažeidimais.

Nutukusių žmonių baltosios medžiagos kokybė taip pat buvo prastesnė, pokyčių atrasta ir smegenų srityje, atsakingoje už emocijų valdymą.

„Nutukusių paauglių smegenyse nustatyta pokyčių, susijusių su svarbiais regionais, atsakingais už apetito, emocijų ir pažinimo funkcijų kontrolę“, – teigė tyrimo bendraautorė Pamela Bertolazzi iš San Paulo universiteto Brazilijoje.

Pasak mokslininkės, kai kurie nutukę žmonės kenčia nuo hormono leptino atsparumo – jie nori valgyti ir nejaučia sotumo jausmo, nors riebalų pakanka.

Prastesnė baltosios medžiagos kokybė taip pat siejama su padidėjusiu insulino kiekiu.

„Atradome koreliaciją tarp smegenų pokyčių ir hormonų, tokių kaip leptinas ir insulinas. Be to, mes nustatėme smegenų pokyčių ryšį su uždegimo žymenimis, o tai verčia mus kalbėti apie neuroinfekcijas”, – teigė tyrėja.

Tai ne pirmas kartas, kai mokslininkai nori išsiaiškinti, kaip nutukimas pakeičia smegenis. 2016 m. atliktame tyrime buvo tiriamos antsvorio turinčių vidutinio amžiaus žmonių smegenys ir nustatyta, kad jų baltoji medžiaga atrodo 10 metų senesnė nei to paties amžiaus lieknų žmonių. Šie pokyčiai taip pat buvo matomi, padarius smegenų nuotraukas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi