Mokslas ir IT

2019.11.27 11:56

Cezario pjūvį atliko ką tik po Cezario pjūvio gimusiam kūdikiui

LRT.lt 2019.11.27 11:56

„Vaisius vaisiuje“, – taip trumpai medikai apibūdino itin retą atvejį Kolumbijoje, kai po Cezario pjūvio gimusiam kūdikiui reikėjo atlikti dar vieną Cezario pjūvį, kad būtų pašalintas parazitiniu vadinamas dvynys, skelbia „The New York Times“.

Taip nutinka, kai embrionai tinkamai neatsiskiria. Įprastai dvyniai atsiskiria per pirmą nėštumo savaitę, tačiau kartais viskas įvyksta vėliau ir parazituojančiu vadinamas dvynys patenka į kito vaisiaus vidų.

Tai labai retas atvejis, taip nutinka kartą iš pusės milijono gimdymų. Be to, šiuo atveju motina Monica Vega iš anksto žinojo, kad taip nutiks.

Iš pradžių medikai galvojo, kad vaisiuje susiformavo cista, tačiau po tikslesnių tyrimų paaiškėjo, jog vaisius turėjo dvi virkšteles. Viena maitino dukrytę, o kita siekė darinį, susiformavusį jos viduje.

Medikai nustatė, kad tai parazitiniu vadinamas dvynys, kuris neturės galimybės išgyventi savarankiškai. Įdomu tai, kad kartais parazituojančius dvynius sunku atskirti nuo teratomos. Teratoma vadinamas auglys, kurį gali sudaryti įvairūs audiniai, pavyzdžiui, plaukų, raumenų ar kitokie.

Gydytojai baiminosi, kad dvynys gali pažeisti pagrindinį vaisių, todėl 37 nėštumo savaitę atliko operaciją, po kurios gimė mergaitė. Ji svėrė 3,2 kilogramo. Praėjus 24 valandoms po gimimo, chirurgai atliko papildomą operaciją, kad pašalintų dvynį. Operacija pavyko, gydytojai išvengė komplikacijų.

„Ji turi nedidelį randą pilvo srityje, bet yra visiškai normalus kūdikis. Tiesa, apie ją labai daug kalbama“, – sakė gydytojas.

Pasak medikų, dvynys pats negalėjo išgyventi. Jis buvo apie 5 cm ilgio, turėjo galūnes, tačiau smegenys ar širdelė nebuvo susiformavę.

Pirmą kartą vaisių vaisiuje aprašė vokiečių anatomas Johannas Friedrichas Meckelis dar 18 a. Kol kas paskelbta apie 200 tokių atvejų visame pasaulyje.