Mokslas ir IT

2019.11.26 09:23

Paviešino atmosferos tyrimų rezultatus, kurie nieko gero nežada

Prieš kitą savaitę Madride prasidedančią Jungtinių tautų klimato šiltėjimo problemoms skirtą tarptautinę konferenciją pasaulinė meteorologijos organizacija paskelbė praeitų metų atmosferos tyrimų rezultatus. Ataskaita akivaizdžiai rodo, kad atmosferos teršimas anglies dioksidu ir kitomis klimato šiltėjimą sukeliančiomis dujomis tik didėja.

Nors prieš ketverius metus Paryžiuje pasiektas ambicingas tarptautinis susitarimas dėl žemės klimato šiltėjimą sukeliančių dujų išmetimo į atmosferą ribojimo, šios pavojingos tendencijos sustabdyti nepavyksta. Tai akivaizdžiai parodė naujausia pasaulinės meteorologijos organizacijos ataskaita apie praėjusius 2018-uosius metus.

„Čia turime anglies dioksido grafiką, parodantį, kad vėl pasiekėme CO2 koncentracijos rekordą ir toliau viršijame 400 milijoninių dalių lygį. Jis laikomas kritiniu ir tai jau įvyko prieš dvejus metus, o anglies dioksido koncentracija didėja toliau“, – teigia PMO generalinis sekretorius Petteris Taalas.

Pagal globalinę meteorologinę ataskaitą CO2 kiekis didėja daugiau kaip po dvi milijonines dalis per metus ir tai taip pat rekordas. Dėl to žemės atmosfera šyla ir vis greičiau.

„Iki šiol užfiksavome vieno ir vienos dešimtosios laipsnio temperatūros padidėjimą. Tai daugiausia dėl anglies dioksido ir kitų šiltnamio dujų. Daugiau kaip 90 procentų papildomos planetoje pagamintos šilumos sukaupė vandenynai. Jų temperatūra pakilo puse procento ir tai prisideda prie jūrų lygio kilimo“, – aiškina P. Taalas.

Aiškiausiai šie pokyčiai matomi, pavyzdžiui, tose zonose, kur oro ir vandens temperatūra yra apie nulį. Tai yra nuolatinio ledo formavimosi ir jo tirpimo zonos. Taip ledu padengto Arkties vandenyno dalis per pastaruosius kelerius metus aiškiai mažėja. Kitos kritinės zonos, ten, kur metinė lietaus norma vos patenkina minimalius žemdirbystės poreikius. Dėl šylančios klimato tokios teritorijos jau nebegali išmaitinti žmonių.

„Geros naujienos, kad šie dalykai sulaukė itin didelio dėmesio. Taip pat gerai, kad ir privatus sektorius vis labiau domisi sprendimų paieška, nes negalime išspręsti šios problemos be privataus sektoriaus finansinių resursų“, – tvirtina jis.

Lygiai po savaitės Madride prasidėsiančioje klimato konferencijoje vėl bus iškelti tie patys svarbūs klausimai. Ar pramoninės valstybės – iš esmės atsakingos už atmosferos užteršimą anglies dioksidu sugebės greitai pereiti prie neutralios gamybos ir ar sutiks skirti šimta milijardines sumas besivystančioms šalims, kad jos plėtotų švarias energetikos rūšis, o ne tradicinę dujų, naftos ir anglių pramonę.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Pasaulinė meteorologijos organizacija: atmosferos teršimas CO2 ir kitomis klimato šiltėjimą sukeliančiomis dujomis tik didėja