Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.25 12:28

Po maudynių užsikimšo ausis? Tyrimas rodo, kad galvos purtymas gali pažeisti vaikų smegenis

gali padėti lašas acto
LRT.lt 2019.11.25 12:28

Turbūt žinote, ką reiškia, kai po nardymo šiltame ežero vandenyje ar baseine užsikemša ausys. Vasarą paplūdimiuose galima pamatyti ne vieną vaiką šokinėjantį ant vienos kojos ir taip bandantį „iškratyti“ vandenį iš ausies. Naujas mokslininkų tyrimas parodė, kad toks veiksmas gali pakenkti mažamečių vaikų smegenims.

Kornelio ir Virdžinijos technologijos universitetų mokslininkų atlikto tyrimo metu nustatyta, kad žala priklauso nuo to, kaip stirpiai vaikai krato galvą. Išvados savaitgalį buvo pristatytos Amerikos fizikų draugijos metiniame susitikime Sietle.

Tyrimo autoriai rašo, kad ausies kanalui pavaizduoti jie naudojo įvairaus skersmens stiklinius vamzdelius, kurių vienas galas buvo uždaras. Tada jie padėjo vamzdelius ant spyruoklės, kad imituotų tai, kaip vaikas purto galvą.

„Mūsų tyrimas daugiausia susijęs su pagreičiu, reikalingu vandeniui ištraukti iš ausies, nustatymu. Kritinis pagreitis, kurį mes eksperimentiškai gavome, buvo maždaug 10 kartų didesnis už kūdikio ausų sunkio jėgą, kuri gali pakenkti smegenims “, – pranešime cituojamas tyrėjas Anujas Baskota.

Pasak mokslininkų, galvos purtymas yra daug pavojingesnis, kai tai daro vaikai, nes mažesniame ausies kanale susidaro didesnė jėga.

Tiesa, galvos kratymas nėra vienintelis sprendimas, padedantis vandeniui iš ausies ištekėti. Manoma, kad keletas lašų skysčio, kurio paviršiaus įtempimas yra mažesnis nei vandens, pavyzdžiui, alkoholio ar acto, sumažintų paviršiaus įtempimo jėgą ir leistų vandeniui ištekėti“, – teigė D. Baskota.

Be to, specialistai įspėja, kad ausyje likęs vanduo gali būti patogi terpė bakterijoms, kurios gali sukelti infekciją, augti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi