Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.23 21:42

Nuo didžiausio vardo iki kraujo ežero – 10 keistų vietų, kurias mums padėjo pamatyti „Google Earth“

LRT.lt 2019.11.23 21:42

„Google Earth“ surenka vaizdus iš įvairių šaltinių: nuo palydovų geosinchroninėje orbitoje iki arti žemės skrendančių lėktuvų, aitvarų, dronų ar net oro balionų. „Live Science“ pristato 10 „Google Earth“ keistenybių, kurių patikrinti vyko ir mokslininkai.

Nuo salos vaiduoklio Ramiajame vandenyne iki svastikos ir paslaptingų piramidžių ant žemės – galimybė pažvelgti ten, kur kojas įkelti itin sudėtinga, intriguoja.

1. Svastiką primenantis geoglifas

Kazachstano mokslininkai atrado daugiau nei 50 geoglifų, įskaitant šį svastiką primenantį darinį. Nors svastikos simbolis buvo sukurtas iš medienos, daugelis geoglifų buvo sudaryti iš molinių piliakalnių.

Geoglifams daugiau nei 2000 metų. Tuo metu svastikos Europoje ir Azijoje nebuvo neįprastos ir, žinoma, nebuvo susijusios su naciais.

Geoglifas – didelis piešinys (bent 4 m ilgio) ar meninis motyvas, išraižytas žemės paviršiuje arba suformuotas iš akmenų, skirtingos spalvos uolienų, žvyro. Geoglifai, padaryti raižant žemę (ir atidengiant kitokios spalvos žemiau esantį sluoksnį) vadinami neigiamais, o padaryti supilant medžiagas – teigiamais.

Senoviniai geoglifai dažnai apipinami mistika, nes daugelio paskirtis nėra žinoma. Vieni žymiausių geoglifų – Naskos linijos bei Parakaso kandeliabras Peru. Geoglifo pavyzdys Lietuvoje – prie Vilniaus iš pasodintų medžių suformuotas užrašas „Žalgiris 600“.

2. Sala salos saloje

Tai sala ežere, kuris yra kitoje saloje, kuri yra ežere, esančiame dar vienoje saloje. Tokį vaizdą galima pamatyti žvelgiant į vieną iš Filipinų salų.

Lietuvoje panašų vaizdą galima pamatytiu Baluošo ilgasalėje. Tai unikaliausias hidrografinis gamtos paminklas Aukštaitijos nacionaliniame parke. Ežero saloje yra ežeras, iš kurio išteka upelis. Tiesa, tame ežere su upeliu salos jau nėra.

3. Dar viena piramidė

Ši „Google Earth“ nuotrauka rodo anomaliją, kuri, kai kurių manymu, gali būti neištirta piramidė.

Per pastaruosius penkerius metus naudojant „Google Earth“ aptikta dešimtys anomalijų Egipte, tačiau diskutuojama, ar jos atspindi gamtos ypatybes, ar dirbtines struktūras.

Reikia daugiau archeologinių kasinėjimų, tačiau saugumo ir ekonominė padėtis Egipte apribojo archeologų darbą.

4. Dingusi sala ar milžiniškas plaustas

2012 m. australų tyrinėtojų grupė „atrado“ Manhatano dydžio salą Ramiojo vandenyno pietuose. Per „Google Earth“ ji netgi pasirodė tarsi juodas daugiakampis. Tačiau kai 2012 m. lapkričio mėnesį mokslininkai nuplaukė į tą vietą, sausumos ir salos jie nerado.

2013 m. balandžio mėnesį paskelbtame salos nekrologe tyrėjai paaiškino, kodėl fantominis žemės lopinėlis buvo įtrauktas į kai kuriuos žemėlapius daugiau nei šimtmetį. Pasak jų, tiesiog įsivėlė žmonių klaida arba tai buvo didelis judantis plaustas.

5. Pentagrama

Vidurinės Azijos stepėse Kazachstane ant žemės paviršiaus išgraviruota didžiulė pentagrama, kurios skersmuo yra maždaug 366 metrai. Apskritime yra penkiakampė žvaigždė, esanti ant viršutinio Tobolo rezervuaro pietinio kranto.

Daugybė internetinių komentarų šią vietą susiejo su velnio garbinimu, religinėmis sektomis ar požemio gyventojais. Deja, pentagrama yra žvaigždės pavidalo parko kontūras; žvaigždė yra pažymėta keliais, kurie dabar yra apsodinti medžiais, todėl žvaigždės forma dar geriau matoma.

6. Pamirštos raketos

„Nike“ viršgarsinės raketos galėjo būti paleistos iš 300 vietų visoje JAV teritorijoje Šaltojo karo metu. Kai kurios iš tų raketų buvo su branduolinėmis galvutėmis. Atsiradus tarpžemyninėms balistinėms raketoms, „Nike“ raketos paseno.

Dabar Davidas Tewksbury, Geografinės informacijos sistemos specialistas Hamiltono koledže Niujorke, tikisi sukurti geografinių nuorodų duomenų bazę, kad kiekvienas galėtų apžiūrėti „Nike“ raketų vietas per „Google Earth“.

Šioje nuotraukoje raketų paleidimo vieta Havajuose. Šioje vietoje kadaise raketos buvo laikomos po atviru dangumi, o pylimai atskyrė paleidimo vietas.

7. Menininkai dykumoje

Gal tai spiralinis portalas į alternatyvią visatą? Gal kitų gyvybės formų žinia? O gal tiesiog paminklas mums nežinomai būtybei?

Šis milžiniškas darinys yra apleistoje Egipto dykumoje. Tai yra netoli Raudonosios jūros sukurta meno instaliacija, vadinama „Desert Breath“.

2007 m. kovo mėnesį Danae Stratou, Alexandra Stratou ir Stella Constantinides sukūrė 100 tūkst. kvadratinių metrų meno kūrinį.

8. Kraujo ežeras

Šiek tiek už Irako Sadro miesto yra kraujo raudonumo ežeras. Kol kas nėra jokio oficialaus šio keisto vandens telkinio spalvos paaiškinimo.

9. Lėktuvų kapinės

Daviso Monthano oro pajėgų bazėje Tuksone, Arizonoje, užtarnauto poilsio išeina JAV kariniai lėktuvai. Į šias plieno kapines turistai patekti negali, tačiau „Google Earth“ parodo, kas yra bazėje. Čia galima rasti beveik visus JAV karinių oro pajėgų naudotus lėktuvus: nuo „B-52 StratoFortress“ iki „F-14 Tomcat“. Be to, čia kartais leidžiama nufilmuoti kokios nors populiarios roko grupės muzikinį vaizdo klipą.

10. Didžiausias vardas

Hamadas bin Hamdanas al Nahyanas yra milijardierius šeichas ir Abu Dabio valdančiosios šeimos narys. Jo vardas buvo įspaustas smėlio paviršiuje Al Futaisi saloje, kuri jam priklauso.

„HAMAD“ raidės gali būti laikomis didžiausiomis pasaulyje. Įprastai žodžiai, įamžinti smėlyje, greitai nusiplauna, tačiau šios raidės yra pakankamai didelės, kad vanduo jų kurį laiką nesunaikintų. Nuotraukos padarymo metu vanduo jau buvo pasiekęs „M“ raidę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi