Mokslas ir IT

2019.11.21 12:11

Mokslininkai metė iššūkį mirčiai ir pirmą kartą laikinai sustabdė gyvybę

LRT.lt2019.11.21 12:11

Tai, kaip svarbiausios gyvybinės funkcijos yra laikinai sustabdomos kelionių kosmose metu, matėme ne viename fantastiniame filme. Tačiau Marilendo universiteto profesorius Samuelis Tishermanas Niujorko mokslo simpoziumo metu papasakojo, kad medikams pavyko tą padaryti ir mūsų planetoje.

Toks metodas jau bandomas JAV ligoninėse ir gali padėti išgelbėti itin sunkias traumas patyrusius pacientus. Pavyzdžiui, jei dėl durtinės ar šautinės žaizdos žmogus labai greitai netenka daug kraujo, chirurgai atlieka operaciją, kurios metu kraujo tekėjimą nukreipia į smegenis, tačiau tokios operacijos užima nemažai laiko ir gyvybes išgelbsti gana retai.

„Dažnai galime išgelbėti žmogų, tačiau neturime tam laiko“, – mokslo simpoziume susirinkusiems profesionalams teigė profesorius. Pasak jo, medikai bando atsiriboti nuo sąsąjų su fantastiniais filmais, tačiau pirmasis bandymas laikinai pristabdyti žmogaus gyvybines funkcijas ir taip laimėti daugiau laiko buvo sėkmingas.

Mokslininkas teigė, kad jam ir jo komandai jau pavyko bent vieną kartą sėkmingai išbandyti tokį metodą, tačiau neatskleidė, kiek žmonių išgyveno. Profesorius visą procesą pavadino „šiek tiek surrealistišku“.

Jo metu reikia atvėsinti žmogaus kūną, kad smegenys atvėstų iki 10–15 laipsnių tempertatūros. Tai padaroma į kūną leidžiant šaltą druskingą vandenį.

„Mums kilo idėja, kad greičiausias būdas atvėsinti visą kūną, ypač smegenis ir širdį, yra tiesiog praplauti kūną šaltu skysčiu ir fiziologiniu tirpalu“, – simpoziumo metu sakė profesorius.

Atvėsinus kūną, sulėtėja cheminės reakcijos, o tai reiškia, kad organams, pavyzdžiui, smegenims, reikia daug mažiau deguonies. Tada pacientą galima nuvežti į operacinę, kur chirurgai turės ne daugiau kaip kelias valandas, tačiau to dažniausiai pakaks norint atlikti operaciją. Po jos pacientas gali būti prijungtas prie dirbtinio kvėpavimo aparato.

Tokia metodika sėkmingai išbandyta su gyvūnais, gavus Maisto ir vaistų administracijos leidimą, pradėta taikyti ir žmonėms. Tokiu atveju paciento sutikimo nereikia, tačiau mokslininkų komanda viešai paskelbė, ką turi padaryti žmonės, kurie nenori dalyvauti tokiuose bandymuose.

Planuojama tokį būdą išbandyti su 10 pacientų, kiti 10 sunkiai sužeistų žmonių, kurie bus atgabenti į ligoninę, kai mokslininko komanda nedirbs, bus laikoma kontroline tyrimo grupe.

Žinoma, viskas turi savo trūkumų: galima pažeisti sveikas ląsteles, kai kūnas bus atšildytas ir bus atkuriama kraujotaka. Kodėl taip atsitinka, kol kas nėra iki galo aišku, tačiau tam tikri vaistai gali panaikinti šį poveikį. Pagrindinis tikslas – kad pacientai išgyventų be didesnių neurologinių pažeidimų.

„Mes tikrai tikimės, kad toks bandymas sustabdyti laikrodį ir gauti daugiau laiko (galbūt dėl hipotermijos, galbūt dėl vaistų poveikio) leis mums išgelbėti pacientus, kurie šiuo metu miršta ant mūsų rankų“, – teigė chirurgas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt