Mokslas ir IT

2019.11.20 16:05

Bioetikos ekspertas teigia, kad jau po 2 metų genetiškai modifikuoti kūdikiai nieko nestebins

kritikai mokslininko analizę pavadino „ydinga“
LRT.lt 2019.11.20 16:05

Žurnale „Bioethics“ publikuotoje analizėje Abertay universiteto Škotijoje mokslininkas Kevinas Smithas teigia, kad genetiškai modifikuoti kūdikiai jau po 2 metų galės būti gimdomi etiškai ir saugiai. Pasak mokslininko, genų redagavimo technologijos taip patobulėjo, jog embrionams jau nekelia jokios grėsmės, praneša CNN.

Už kūdikių genetinį redagavimą pasisakantys mokslininkai aiškina, kad naujosios genų redagavimo technologijos yra saugios ir gali užkirsti kelią daugumai paveldimų ligų. Tiesa, kritikai atkerta, jog tokia kontroversiškai vertinama praktika gali atverti Pandoros skrynią, nes dalis tėvų norės tapti savo kūdikių „dizaineriais“, o naujosios genų redagavimo technologijos bus panaudotos kitais tikslais.

2018 m. lapkričio mėnesį Kinijos mokslininkas He Jiankui sukėlė visuomenės pasipiktinimą, kai paskelbė, kad sukūrė pirmuosius genetiškai modifikuotus kūdikius pasaulyje iš embrionų, pakeistų taip, kad kūdikiai būtų atsparūs ŽIV.

Tačiau K. Smithas sako, kad toks įsikišimas yra pateisinamas etiniu požiūriu ir suteiktų vilties tėvams, rizikuojantiems perduoti sunkią genetinę ligą savo atžaloms.

Anot mokslininko, genetinis modifikavimas yra „vienintelis įsivaizduojamas būdas“ susidoroti su embriono genais, kurių mutacijos gali būti siejamos su įvairiomis paveldimomis ligomis.

„Genetinė modifikacija leistų gydytojams apsaugoti būsimus žmones nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio ir demencijos, taip pat nuo kitų įprastų ligų. Jei genetiškai modifikuojant žmones būtų galima išvengti kelių bendrų sutrikimų ar juos atidėti, vidutinė gyvenimo trukmė galėtų drastiškai pailgėti“, – mokslininkas cituojamas pranešime spaudai.

Visgi bioetikos ekspertas rekomenduoja atidėti genetinio modifikavimo programas, nes šiuo metu „visuomenė iš esmės priešinasi žmonių modifikavimui“. Jo teigimu, etiškai ir saugiai modifikuoti kūdikius bus galima jau po 2 metų.

Kritikai: rizika vis dar neaiški

Jo darbą kritikavo kiti šios srities ekspertai, kurie pabrėžia, kad genų redagavimo rizika vis dar tiriama.

„Nemanau, kad yra tinkamų eksperimentų, kurie įrodys, kad ši technologija yra saugi“, – sakė Joyce Harper iš Londono universiteto koledžo (UCL) Moterų sveikatos instituto.

Pasak jos, turime elgtis atsargiai ir nors genomo redagavimas turi didžiulį medicininį potencialą, viešos diskusijos ir teisės aktai turi užtikrinti, kad mes tai kruopščiai apsvarstėme.

Sarah Norcross, organizacijos „Progress Education Trust“ (PET), siekiančios pagerinti visuomenės supratimą apie genetiką, direktorė, publikuotą analizę pavadino „ydinga“.

Ji pabrėžia, kad visuomenė gali nekeisti savo nuomonės apie genetiškai modifikuotus kūdikius, o mokslininkams reikia geriau ištirti galimą naujųjų technologijų riziką.

„Jei ateityje ši technologija bus naudojama, reikės laikytis kur kas aukštesnių mokslo ir etikos standartų nei Kinijoje“, – pridūrė ji.

Kinijos valdžia teigė, kad eksperimentai, po kurių gimė genetiškai modifikuoti kūdikiai, pažeidė šalies įstatymus, o dalyvaujantys mokslininkai buvo nubausti.

Spalio mėnesį Masačiusetso technologijos instituto (MIT) ir Harvardo mokslininkai paskelbė apie naują genų redagavimo technologiją, galinčią ištaisyti iki 89 proc. genetinių defektų.