Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.19 15:07

Pirmasis klinikinis bandymas su žmonėmis: ar ajahuaska gali padėti įveikti depresiją

LRT.lt 2019.11.19 15:07

Tai pirmasis toks bandymas siekiant išsiaiškinti, ar daugelio Amazonės genčių vartojamas haliucinogeninis gėrimas gali nuvyti šalin depresija sergančių žmonių mintis apie savižudybę.

Straipsnyje, kuriame pristatomi bandymų su žmonėmis rezultatai, mokslininkai tikina, kad ajahuaska gali būti naudojama gydant nuo depresijos kenčiančius žmones.

Ajahuaska arba ajavaska (ispanų kalba ayahuasca, kečujų kalba ayawaska) – haliucinogeninis gėrimas, gaminamas iš svaigiojo kvaitulio (Banisteriopsis caapi) lianos, bei kitų psichoaktyvių savybių turinčių augalų.

Lianos gabalėliai sumaišomi su įvairių augalų lapais ir verdami vandenyje. Gautame nuovire gausu monoaminoksidazės inhibitorių: alkaloidų harmino ir harmalino, taip pat stipraus alkaloido DMT.

Tai psichoaktyvi cheminė medžiaga, randama daugelyje augalų ir kuri natūraliai gaminasi žmogaus kūne. Tačiau DMT įprastai sunaikina fermentai žarnyne. Norint tai pakeisti, pridedamas čakrūnos augalas, nes jame yra inhibitorių, kurie blokuoja fermentus ir leidžia DMT pasiekti smegenis.

Tokias svaiginančias medžiagas vietiniai gyventojai Pietų Amerikoje naudojo šimtus metų, norėdami susisiekti su dvasiniu pasauliu, tačiau pastaruoju metu jie sudomino ir mokslininkus. Augantis akademinių tyrimų skaičius rodo, kad ajahuaska gali būti naudojama kartu su kitais gydymo būdais, siekiant pašalinti nerimą ir depresiją. Be to, toks nuoviras gali padėti žmonėms įveikti priklausomybę nuo kokaino ir opiatų.

Visgi tokios medžiagos poveikis savižudiškoms mintims dar niekados nebuvo tirtas.

Tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo Ryersono universiteto Kanadoje mokslininkai, tyrė 14 pacientų, sergančių depresija. Tyrimo metu jiems mokslininkai skyrė vieną ajahuaskos dozę, o dar 15 asmenų gavo placebo. Po vienos, dviejų ir septynių dienų tyrėjai jų paprašė užpildyti anketą apie savižudiškas mintis.

Tyrėjai apibūdino rezultatus „mišriais“, bet teigė, kad ajahuaskos terapinė nauda yra gana aiški.

„Ajahuaską vartojusių asmenų grupėje polinkis į savižudybę sumažėjo tiek po vienos dienos, tiek po savaitės“, – rašo tyrimo autoriai. Pasak jų, šie rezultatai atitinka ankstesnių tyrimų, rodančių, kad ajahuaskos vartojimas susijęs su psichinės sveikatos pagerėjimu, duomenis.

Tiesa, mokslininkai aiškina, kad ištirta per mažai žmonių, jog būtų galima daryti konkrečias išvadas. Visgi tyrimo rezultatai juos nuteikė optimistiškai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi