Mokslas ir IT

2019.11.19 13:59

Pamiršti tualeto šepečius siūlantys mokslininkai sukūrė itin slidžią užpurškiamą klozetų dangą

LRT.lt2019.11.19 13:59

Pasak mokslininkų, unikali danga neleis kauptis bakterijoms, be to, sumažins suvartojamo vandens kiekį, skelbia „The Guardian“.

Užpurškiama danga neleis išmatoms prilipti ir išterlioti klozeto. Teigiama, kad tokia danga bus slidesnė už teflono paviršių, reikės mažiau vandens paviršiui nuplauti.

Pensilvanijos universiteto tyrėjai mano, kad danga gali sumažinti buitinio vandens suvartojimą ir užkirsti kelią nemaloniems kvapams bei ligas sukeliantiems mikrobams kauptis tualete.

„Man buvo labai malonu matyti, kaip lengvai ir greitai fekalijos nutekėjo nuo mūsų išradimu padengto paviršiaus“, – pasakojo Tak–Sing Wong, vienas iš unikalią medžiagą sukūrusių mokslininkų.

Nešvarių tualetų problema mokslininkas susidomėjo dar 2015 m., kai Cranfieldo universiteto tyrėjai kreipėsi į jį pagalbos, kad jis suprojektuotų tualetą, kuri būtų galima naudoti besivystančiose Afrikos valstybėse. Mokslininkui kilo mintis sukurti slidžią dangą, kad nešvarumai nesikauptų ir neskleistų nemalonaus kvapo.

Jis su komanda sukūrė dangą, kurią jie vadina „skystu, įsitvirtinančiu ir lygiu paviršiumi“. Jį sudaro dvi dalys. Pagrindinis sluoksnis jungiasi su tualetu ir turi išsikišusius „nanoplaukelius“, kurių kiekvienas yra milijardą kartų plonesnis už žmogaus plauką. Visa tai jie papildo silikono aliejaus danga. Taip patobulinti klozetą užtrunka vos 5 minutes.

Sukūrę dangą, tyrėjai norėjo sužinoti, ar ji veikia. Norėdami imituoti išmatų kritimą, dirbtinius mėginius iš 40 cm aukščio jie numetė ant 45 laipsnių kampu esančių bandymo plokštelių. Tada, įmaišę į medžiagą fluorescencinius dažus, jie išmatavo, kiek vandens reikėjo išmatoms matomiems nešvarumams pašalinti Mokslininkai nustatė, kad reikėjo 90 proc. mažiau vandens nešvarumams pašalinti.

Po to tyrėjai sukūrė įtaisą, iš kurio krito anoniminių donorų (žmonių) išmatos. Išmatos krisdavo ant keramine danga, teflonu, silikonu ir mokslininkų sukurta medžiaga padengtų plokštelių.

Žurnale „Nature Sustainability“ mokslininkas, įkūręs tokia danga prekiaujančią bendrovę, rašo, kad visi išbandyti paviršiai pasižymėjo „ypač dideliu lipnumu“, tačiau jo sukurta danga išliko slidi.

Be to, atlikę daugiau tyrimų, mokslininkai pastebėjo, kad ant jų sukurtos dangos susikaupia daug mažiau bakterijų.

Tualetuose kasdien suvartojama daugiau kaip 141 mlrd. litrų gėlo vandens. Tai beveik šešis kartus daugiau vendens, nei kasdien suvartojama visoje Afrikoje. Pasak mokslininko, milijonams žmonių visame pasaulyje trūksta vandens, todėl, sumažinus tualetuose nuleidžiama vandens kiekį, galima išspręsti šią problemą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt