Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.19 12:46

Į vandenį įkritusios bitės sparnais sukuria bangas, kuriomis čiuoždamos pasiekia krantą

LRT.lt 2019.11.19 12:46

Naujas tyrimas parodė, kad į vandenį įkritusios bitės pasinaudoja sparnais, kad sukurtų vandens bangas, kurios padės pasiekti saugią vietą. Kalifornijos technologijos instituto inžinieriai praneša, kad šis metodas gali padėti bitėms vandenyje pagauti susikurtą vandens bangą ir tarsi banglente skrosti vandens paviršių.

Viskas prasidėjo vasarą, kai tyrėjas Chrisas Rohas pamatė tvenkinyje užstrigusią bitę, besistengiančią plaukti. Mokslininkas pamatė, kaip bičių sparnai juda vandenyje ir sukuria bangas.

Tyrėjai išsiaiškino, kad kai bitė nusileidžia vandenyje, sušlapę sparnai kenkia vabzdžių aerodinaminėms galimybėms. Tiesa bitės gali sujudinti vandenį ir sukurti bangas, kurios jas varo į priekį.

Tačiau šios bangos nėra simetriškos. Vandenyje už bitės susidaro didelės amplitudės banga, o vanduo priešais ją nejuda. Dėl šios asimetrijos bitė pasistumia į priekį.

„Bičių sparnų judėjimas sukuria bangą, kad jos kūnas galėtų judėti į priekį“, – pranešime cituojamas tyrėjas Mory Gharib, kurio straipsnis publikuotas leidinyje „Proceedings of the National Sciences Academy“.

Tolesnė sulėtinto vaizdo įrašų analizė rodo, kad bičių sparnai iškyla arba pasislenka žemyn, kad stumtų vandenį, ir pasislenka aukštyn, kai sparnai atsitraukia ir iškyla iš vandens. Šis judesys sukuria trauką, o stumiantis judesys sukuria smūgį, suformuojantį bangą, padedančią judėti į priekį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi