Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.19 11:49

Peteris 2.0. Nepagydoma liga sergantis mokslininkas nori tapti pirmuoju pasaulyje kiborgu

LRT.lt 2019.11.19 11:49

Mokslų daktaras Peteris Bowmanas Scottas Morganas yra mokslininkas ir robotų inžinierius. Jis kenčia nuo šoninės amiotrofinės sklerozės. Ši degeneracinė būklė pastūmėjo mokslininką drąsiai reaguoti į blogėjančią sveikatą ir, jo žodžiais tariant, tapti „pirmuoju pasaulyje kiborgu“, skelbia „The Independent“.

Spalio mėnesį mokslininkas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad jam buvo atliktos keturios medicininės procedūros, skirtos pagerinti gyvenimo kokybę. Jis tvirtina, kad dabar yra Peteris 2.0. Gydytojai maitinimo vamzdelį įkišo tiesiai į jo skrandį, kateterį tiesiai į šlapimo pūslę, kolostomijos maišelį – į jo gaubtinę žarną.

Jam taip pat buvo atlikta laringektomija – procedūra, kurios metu gydytojai chirurginiu būdu pašalina gerklas – žmogaus kūno dalį, jungiančią burną ir nosį prie plaučių. Be gerklų jis nebegali kalbėti natūraliu balsu, tačiau taip pat nerizikuoja, kad seilės atsitiktinai kaupsis jo plaučiuose. Dabar jis kvėpuoja naudodamas specialų kvėpavimo aparatą.

„Aš vėl namuose po 24 parų intensyviosios terapijos skyriuje. Visos medicinos procedūros baigtos. Mano mini ventiliatorius, priverčiantis mane kvėpuoti, yra daug tylesnis nei Dartho Vaderio. Visa mano kalba yra sintetinė, bet pagaliau vėl skambu kaip aš. Dar reiks atlikti daugybę bandymų, tačiau nuotaika puiki“, – rašė mokslininkas socialiniame tinkle.

Šoninė amiotrofinė sklerozė, dar žinoma kaip motorinių neuronų liga arba Lou Gehrigo liga, yra su žmogaus raumenimis susijusi liga, kai smegenų ląstelės, kontroliuojančios raumenis, miršta tol, kol žmogus nebegali judėti. Ligos negalima išgydyti.

Ji mokslininkui buvo diagnozuota 2017 m., o jis nusprendė panaudoti savo kompetenciją ir palengvinti ligos simptomus. Savo tinklalapyje jis teigia, kad tai yra „jo gyvenimo eksperimentas“ ir kad jis planuoja panaudoti savo žinias ne tik tam, kad išgyventi, bet ir efektyviai gyventi su šia negalia. Jis taip pat tikisi, kad jo darbas gali padėti kitiems žmonėms, kurie šiuo metu serga šia liga. Daugiau nei 220 tūkst. žmonių visame pasaulyje gyvena kentėdami nuo šios ligos.

Mokslininkas ketina patobulinti ir savo vežimėlį, kad būtų lengviau judėti namuose, be to atliks akių operaciją lazeriu, kad galėtų geriau skaityti ir valdyti kompiuterio ekraną savo akimis. Laikui bėgant, jo akys bus vienintelė kūno dalis, kurią jis sugebės valdyti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi