Mokslas ir IT

2019.11.18 10:31

Kaip astronautai įveikia „kosminį rūką“: NASA treniruotės padėtų chemoterapijos nualintiems žmonėms

LRT.lt 2019.11.18 10:31

Apie 90 proc. ligonių sėkmingai įveikia ankstyvos stadijos vėžį, tačiau atsigavimas po chemoterapijos gali kelti įvairių iššūkių. Mokslininkai tikina, kad NASA sukurta terapija, kuri padeda astronautams atsigauti po skrydžio į kosmosą, gali padėti ir po chemoterapijos atsigaunantiems pacientams.

Žurnale „Cell“ rašoma, kad astronautų kūnus nuolatos veikia mikrogravitacijos sąlygos, be to, jos pasiekia daugiau spinduliuotės, todėl jie nuolatos turi atlikti tam tikrus fizinius pratimus. Mokslininkų teigimu, toks treniruočių planas galėtų būti naudingas ir mūsų planetoje – po chemoterapijos atsigaunantys pacientai, atlikę įvairius NASA išbandytus pratimus, greičiau sveiksta.

Taigi raumenų atrofiją, kaulų demineralizaciją, anemiją ir imuninės sistemos disfunkciją dažniausiai patiria kosmose esantys žmonės, tačiau panašių padarinių gali turėti ir ligoniams taikoma chemoterapija, radioterapija, imunoterapija ir kitos vėžio gydymo formos.

Tyrimo bendraautorė Jessica Scott paaiškino, kad astronautai gana dažnai kenčia nuo „kosminio rūko“, kuris kartais trukdo susikaupti, jie yra išsiblaškę ir pamiršta gana akivaizdžius dalykus. Tai labai panašu į tai, ką patiria kai kurie vėžiu sergantys pacientai.

Dar septintajame dešimtmetyje NASA mokslininkai apskaičiavo, kad astronautai, dalyvaudami misijose, kentėjo nuo kardiorespiracinio pajėgumo sumažėjimo. Jis vos per keturias mikrogravitacijos dienas sumažėjo 25 proc. Įdomu tai, kad buvo nustatyta, kad įvairios priešvėžinės gydymo terapijos sukelia panašų sumažėjimą pacientams.

Kurdama metodiką, skirtą kovoti su skraidymo į kosmoso padariniais, NASA nusprendė nenaudoti vaistų, nes jie gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, mieguistumą ar aritmiją. Siekiant pagerinti astronautų sveikatą prieš skrydį į kosmosą, buvo sukurta treniruotėmis pagrįsta programa.

Mankštos kosmose turi padėti astronautams išlaikyti „formą“ maždaug 75 proc. jų pajėgumo Žemėje, o treniruotės po nusileidimo užtikrina, kad jie kuo greičiau atgaus jėgas.

Vis dėlto tyrėjai pažymi, kad tokia fizinio krūvio reabilitacija nėra standartinė priežiūros priemonė vėžiu sergantiems pacientams, tačiau daugėja įrodymų, kad mankštos pagerina organizmo funkcijas.

Teigiama, kad ši NASA pratybų sistema galėtų padėti maždaug 1 milijonui asmenų, kuriems šiais metais bus diagnozuotas vėžys, taip pat daugiau nei 15 milijonų vėžį jau įveikusių žmonių JAV.