Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.16 09:44

Gydytojų košmaras: vis daugiau žmonių socialiniuose tinkluose vieni kitiems diagnozuoja ligas

LRT.lt 2019.11.16 09:44

Naujas tyrimas gilinasi į „sutelktinio diagnozavimo“ fenomeną, kuomet nepažįstami žmonės internete ieško patarimų sveikatos klausimais, rašo „Live Science“.

JAV sparčiai augant užsikėtusiųjų lytiškai plintančiomis ligomis (LPL) skaičiui, tūkstančiai „Reddit“ vartotojų kreipiasi vieni į kitus pagalbos, diagnozuojant gumbelius ir bėrimus lytinių organų srityje, vietoje to, kad pasikliautų įgudusia gydytojo akimi.

Šį reiškinį gydytojai pastebėjo interneto puslapiuose, galimai pasižyminčiuose netinkamu tyriniu – vienoje „Reddit“ grupėje – kur vartotojai gali dalintis istorijomis, rūpesčiais bei klausimais apie lytiniu būdu plintančias ligas.

Amerikos medikų asociacijos žurnale paskelbto naujo tyrimo duomenimis, 58 proc. tirtų įrašų autoriai prašo „Reddit“ „kolektyvinio proto“ konkrečios diagnozės. Maždaug trečdalis įrašų pateikiami kartu su nuotraukomis.

„Reddit“ vartotojai su malonumu teikia medicininę pagalbą, nes į 87 proc. visų įrašų yra atsakoma, į 79 proc. sureaguojama per 24 valandas. Tačiau medikai profesionalai įspėja, kad nepaisant sutelktinio diagnozavimo žavesio, nepažįstamų žmonių patarimai internete gali būti, na... švelniai tariant, neteisingi.

„Savaime aišku, kad nepažįstami žmonės internete nėra patys geriausi gydytojai,“ – leidiniui „Live Science“ sakė San Diege įsikūrusio Kalifornijos universiteto epidemiologas, tyrimo bendraautorius Johnas Ayersas. Jo teigimu, ne tik patarimus siūlantiems vartotojams trūksta medicininių žinių, bet ir patarimo prašantys nelaimėliai nepateikia pakankamai informacijos.

Kai J. Ayersas ir tyrimo bendraautoriai peržvelgė grupėje paskelbtus įrašus, jie patys ne visais atvejais iš pateiktos informacijos galėjo nustatyti tikslią diagnozę. „Jei mums nepavyko, kaip „Reddit“ vartotojui tai gali pavykti?“ – klausia J. Ayersas.

Į tamsiuosius interneto užkaborius nėręs J. Ayersas su kolegomis išanalizavo 500 įrašų, paskelbtų nuo 2010 m. lapkričio iki 2019 m. vasario. Per šį laikotarpį vartotojai forume paskelbė beveik 17 000 įrašų. Autoriai kreipė dėmesį į įrašų pobūdį ir laiką, per kurį buvo gautas atsakymas, kitais žodžiais tariant, jie negalėjo įvertinti, ar patarimo prašiusieji pasinaudojo „Reddit“ vartotojų pasiūlymais, nepriklausomai nuo to, ar jie buvo tinkami, ar ne.

Nors autoriai negali atsakyti į klausimą, ar kas nors nukentėjo, pasikliovę gautu patarimu, apie 20 proc. analizuotų įrašų atskleidžia nerimą keliančią tendenciją: ne vienas vartotojas šiame tinklalapyje ieškojo „antros nuomonės“ po to, kai medikai profesionalai jam nustatė diagnozę.

„Skaitydami forumą mes vėl ir vėl susidurdavome su tokiais atvejais, – sako J. Ayersas. – Juokinga, bet žmonės dažnai prašo „antros nuomonės“ iš gydytojų išgirdę, kad serga pūsleline – dažna virusine infekcija, kurios metu pažeistoje srityje susidaro pūslelės.“ Tačiau buvo vienas ekstremalus atvejis, kuomet tyrimo autoriai pastebėjo, jog patarimo prašo vartotojas, kuriam buvo diagnozuotas ŽIV – virusas, sukeliantis AIDS. Nors šis vartotojas sulaukė greitos anoniminės pagalbos internetu, šiuo atveju pavojai, susiję su sutelktiniu diagnozavimu, visgi nusvėrė tokios pagalbos patogumą.

„Netiksli diagnozė galėjo baigtis tolesniu ligos plitimu, tačiau taip pat tūkstančiams šį įrašą skaičiusių žmonių galėjo neteisingai pasufleruoti, kad galbūt ir jie serga ta pačia liga,“ – savo pareiškime aiškina Kalifornijos Universiteto duomenų analitikė, straipsnio bendraautorė Alicia Nobles. Neteisinga diagnozė gali būti blogiausias galimas scenarijus; tyrimo autoriai nepastebėjo, kad vartotojai kada būtų raginę vienas kitą kreiptis į gydytoją po to, kai internete sužinojo „antrą nuomonę“.

Nors šiuo atveju mokslininkai analizavo įrašus „Reddit“ tinkle, J. Ayerso teigimu, sutelktinio diagnozavimo forumų rastume kiekvienoje socialinės žiniasklaidos platformoje. Tai, kaip šis paplitęs reiškinys vyksta šiuo metu, yra „pakankamai pavojinga“, bet galbūt vieną dieną interneto forumai padės gydytojams profesionaliai patarti žmonėms, kuriems to tikrai reikia, – aiškina mokslininkas.

Anot J. Ayerso, „Reddit“ grupė „SuicideWatch“ yra teigiamas sutelktinio bendradarbiavimo pavyzdys. Grupės administratoriai teikia naudingą informaciją savižudiškų minčių kamuojamiems vartotojams, stengiasi, kad forume nebūtų toksiškų, klaidinančių pasisakymų. Panaši gydytojų administruojama grupė galėtų pasitarnauti žmonėms, ieškantiems informacijos apie LPL, galbūt nukreipti juos į artimiausią medicinos centrą. J. Ayerso nuomone, sveikatos priežiūros institucijos, bendradarbiaudamos su socialiniais tinklais, galėtų tokį projektą išvystyti.

O kol kas nevertėtų informacijos apie LPL ieškoti „Reddit“ gelmėse – jei turite neatidėliotiną klausimą, apsilankykite Ligų kontrolės ir prevencijos centro tinklalapyje arba susisiekite su artimiausia medicinos įstaiga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą