Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.17 20:50

Kairiarankių unikalumas – užuodžia, nors neturi už uoslę atsakingos smegenų srities

LRT.lt 2019.11.17 20:50

Tyrimų metu įrodyta, kad kai kurios kairiarankės moterys, neturinčios už uoslę atsakingos smegenų srities, vis tiek skiria kvapus. Atlikti tyrimai leidžia manyti, kad šią funkciją galėjo perimti kitos smegenų sritys.

Britų dienraštis „The Independent“ skelbia, kad mokslininkai atrado medicininę anomaliją, keičiančią mūsų supratimą apie ryšį tarp smegenų ir mūsų gebėjimo užuosti.

Remiantis žurnale „Neuron“ paskelbtais naujausiais tyrimo duomenimis, yra grupė žmonių, nepraradusių gebėjimo užuosti, nors jie neturi už uoslę atsakingos smegenų srities.

Tai, kad žmogaus smegenys geba kur kas geriau prisitaikyti, nei iki šiol manyta, buvo nustatyta atsitiktinai, po to, kai Izraelyje esančio Weizmanno mokslo instituto mokslininkai nustatė, kad uodžiamojo stormens, priekinėje smegenų dalyje esančios srities, apdorojančios iš nosies gaunamą su kvapu susijusią informaciją, neturinti 29 metų moteris gali užuosti geriau nei kiti žmonės.

Šią anomaliją išsiaiškinę mokslininkai surinko didesnę grupę, kurią taip pat sudarė kairiarankės moterys, kad išsiaiškintų, ar šis gebėjimas buvo būdingas tik pirmajai pacientei.

„Ir staiga atradome dar vieną moterį, taip pat neturinčią uodžiamojo stormens ir taip pat pasižyminčią puikia uosle, – tinklalapiui „Live Science“ papasakojo Weizmanno mokslo instituto neurobiologijos profesorius, pagrindinis tyrimo autorius Noamas Sobelis. – Darėsi vis aiškiau, kad tai – visai ne sutapimas.“

Šie atradimai paskatino tyrėjus peržiūrėti „Human Connectome Project“ duomenų bazę, kurioje saugoma daugiau kaip tūkstantis magnetiniu rezonansu padarytų nuotraukų, kartu pateikiant informaciją apie paciento uoslę.

Mokslininkai išsiaiškino, kad iš 606 tirtų moterų, trys neturėjo uodžiamojo stormens, tačiau nebuvo praradusios gebėjimo užuosti.

Šis nepaprastas reiškinys nebuvo nustatytas vyrams ir kol kas mokslininkams nėra aišku, kodėl lytis ar kairiarankiškumas yra lemiami veiksniai.

Tolesni tyrimai, naudojant unikalius kvapo suvokimo atspaudus, parodė, kad uodžiamojo stormens neturėjusių moterų uoslė buvo panaši į 140 panašaus amžiaus moterų kvapo pojūtį.

Įdomu tai, kad sugebėjusios sulyginti panašius kvapus, pavyzdžiui, apelsino ir citrinos, moterys neužuodė rožių ir į juos panašių aromatų.

Apskritai, tyrimai rodo, kad įmanoma kairiarankėms be uodžiamojo stormens, iki šiol laikyto „nepamainomu jutiminės sistemos elementu“, gimusioms moterims užuosti kvapus.

Mokslininkai kol kas negali tiksliai įvardinti to priežasčių, bet yra iškėlę keletą hipotezių.

Profesoriaus N. Sobelio teigimu, pirmoji priežastis gali būti tai, kad šios moterys gimė be uodžiamojo stormens ir kūdikystėje, kai formavosi jų smegenys, rado būdų, kaip „užuosti kvapus“ – tai tik dar kartą įrodo, „kokios plastiškos mūsų smegenys“.

Antroji hipotezė yra ta, kad mums visai nereikia uodžiamojo stormens kvapui nustatyti, atskirti ir atpažinti, o tai reiškia, kad uodžiamasis stormuo atlieka visiškai kitą funkciją, pavyzdžiui, kvapo aptikimo, o ne jo identifikavimo.

Nors norint padaryti tikslesnes išvadas, reikia daugiau tyrimų, profesorius N. Sobelis BBC sakė, kad pastaroji hipotezė yra „dramatiška alternatyva“ tam, ką iki šiol manėme suprantantys apie kvapą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi