Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.12 13:13

Kodėl šunys pakreipia galvą, kai jiems kažką sakome?

LRT.lt 2019.11.12 13:13

Niekas kol kas tiksliai nežino, kodėl šunys pakreipia galvas, kai jiems kažką sakome. Žinoma, priežastis būna gana aiški, kai šuo nusikalsta. Tada jis tarsi nori suminkštinti mūsų širdį ir parodyti, kad savo klaidą suprato. Visgi „Psichology Today“ publikuoto tyrimo autoriai tikina, kad pakreipę galvas šunys geriau „mato“ mūsų veido išraiškas ir supranta emocijas.

Šunys puikiai atpažįsta įvairias emocijas. Jie stebi mūsų kūno kalbą ir klauso mūsų balso – net ir subtilius balso tembro bei garso pokytis ar konkretūs žodžiai jiems asocijuojasi su smagia veikla. Šunys taip pat nuolat „skaito“ mūsų veidus, kad gautų informacijos apie mūsų emocinę būseną.

Pasak tyrimą atlikusio Stanley'o Coreno, šunys pakreipia galvą, kad geriau matytų mūsų veido bruožus, nes jų snukis uždengia apatinę mūsų veido pusę. Burna, kaip ir mūsų akys, yra svarbi žmogaus emocinės raiškos dalis, be to, kai kurių veislių šunims labai svarbu matyti, ar mes „nerodome“ dantų.

Apklausos metu buvo apklausti 582 šunų savininkai. Net 62 proc. iš jų teigė, kad jų šuo nuolatos pakreipdavo galvą, kai šeimininkas jam kažką sakydavo.

Tiesa, šunų su plokščiu snukiu, pavyzdžiui, buldogų, savininkai teigė, kad jų šuo galvą pakreipia daug rečiau. Tyrėjas išsiaiškino, kad šunys su ilgesniu snukiu daug dažniau pakreipia galvą. Būtent tokie tyrimo rezultatai leidžia daryti išvadą, kad ilgas snukis kai kuriems šunims užstoja vaizdą, jie negali matyti žmogaus burnos, kuri daug pasako apie žmogaus emocijas.

Visgi galvą pakreipia ir beveik pusė šunų su plokščiu snukiu, todėl tyrėjas teigia, kad šunys tai daro ir dėl to, jog pakreipę galvą dažniausiai sulaukia teigiamo ir pozityvaus žmogaus atsako.

„Galbūt tam tikras vaidmuo tenka klausai, o gal šunys iš tikrųjų bando atrodyti mieli. Šis tyrimas yra pirmas žingsnis ieškant atsakymo ir bent jau dabar turime šiek tiek duomenų, kuriuos galime analizuoti“, – rašė tyrėjas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi