Mokslas ir IT

2019.11.12 12:25

Kvantinė mechanika kalėjime: iki gyvos galvos nuteistas kalinys sako, kad turi būti paleistas, nes jau buvo miręs

LRT.lt2019.11.12 12:25

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas Benjaminas Schreiberis bausmę atlieka Iowos kalėjime. Nuteistasis kreipėsi į paleidimo anksčiau laiko komisiją, teigdamas, kad savo bausmę jau atliko, nes jau buvo miręs, skelbia „The Washington Post“.

Nors toks prašymas gali atrodyti kvailai, tačiau kalinys pateikė argumentus ir savo versiją. Dėl inkstų akmenų iš jo organizmo negalėjo pasišalinti šlapimas, todėl vyras neteko sąmonės. Jis buvo nugabentas į ligoninę, kur medikams jį pavyko net 5 kartus atgaivinti ir ištraukti iš mirties gniaužtų, suleidus jam adrenalino. Žinoma, tai buvo daroma be paciento sutikimo, nes jis buvo be sąmonės.

Kalinys aiškina, kad ligoninėje jis jau buvo miręs, todėl atliko bausmę iki gyvos galvos. Tiesa, apeliacinis teismas nusprendė kitaip – kalinys liks kalėjime, kol gydytojai konstatuos tikrą mirtį.

Teismo nutartyje rašoma, kad vyro teiginiai, kad jis jau buvo miręs nėra teisingi, o tai, kad jis pats parašė prašymą jį išleisti iš kalėjimo, rodo, kad jis yra gyvas.

Nors kaliniui galėjo pasirodyti, kad jis rado protingą būdą išvengti bausmės, teisėja Amanda Potterfield rado logišką nuteistojo argumentų trūkumą.

„Jei B. Schreiberis yra gyvas, jis turi likti kalėjime, jei jis yra miręs, jis negali pateikti tokio prašymo jį paleisti“, – nutartyje paaiškino teisėja. Pasak jos, B. Schreiberis negali būti laikomas „Schrödingerio kaliniu“. Jis gyvas arba miręs, negali būti ir toks, ir toks vienu metu.

Nuteistasis bausmę atlieka nuo 1996 m., kai jis buvo nuteistas dėl kito žmogaus nužudymo.

Teigiama, kad tai yra pirmasis kartas, kai kalinys nori pasinaudoti kvantinės mechanikos dėsniais, kai dėl superpozicijos jis tarsi galėtų vienu metu būti ir gyvas, ir miręs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt