Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.11 11:55

Žmonių gebėjimas matyti save: nufilmavo žuvį, kurios galva primena žmogaus veidą

LRT.lt 2019.11.11 11:55

Viename Kinijos kaime žmonės nufilmavo unikalią žuvį, kurios galva daug kam priminė žmogaus veidą. Tiesa, mokslininkai aiškina, kad žmonės dažnai į mūsų veido panašų atvaizdą mato gyvūnuose, o antromorfizmas, žmogaus bruožų priskyrimas kitiems, yra gana dažnas reiškinys.

Lapkričio 5 d. paskelbtame vaizdo įraše matyti karpis Cyprinus carpio. Laukinėje gamtoje galima aptikti įvairiausių šios rūšies karpių, be to, nelaisvėje karpiai veisiami dėl dekoratyvinės spalvų įvairovės. Būtent toks spalvotas raštas ir šešėliai primena žmogaus veidą, paskelbė „Newsflare“.

Kodėl mes iš karto matome žmogaus veidą šiame karpyje? Antropomorfizmu vadinamas reiškinys, kai žmonės priskiria gyvūnams ar negyviems daiktams žmogaus savybes ar elgesį. Iš dalies tai lemia evoliucinis ir paveldimas ryšys su gamtos pasauliu.

Tyrimai rodo, kad kūdikius labiau domina gyvūnai nei bet kokie kiti aplinkos objektai, be to, vaikų pirmieji žodžiai dažnai būna susiję su gyvūnų vardais ar skleidžiamais garsais.

Yra daugybė teorijų, aiškinančių, kodėl žmonės antropomorfizuoja kitas būtybes ir kitus objektus, tačiau iš esmės visos jos teigia, kad ši savybė padeda mums išlikti, atpažinti ir įvertinti kitų būtybių užuominas, atpažinti kūno kalbą.

Žmonės gana dažnai antromorfizuoja ir gyvūnų elgesį. Pavyzdžiui, jei jūsų katė tupi priešais šaldytuvą ir negali nuo jo nuleisti akių, jūs greičiausiai manysite, kad ji išalko ir nori valgyti. Tačiau realybė gali būti visai kitokia, galbūt jei tiesiog patinka šaldytuvo skleidžiamas garsas ar nuo šaldytuvo durų atsispindinti šviesa.

Kartais šia žmonių savybe bandoma manipuliuoti. Dar vieną vaizdo įrašą, kuriame parodyta žuvis su žmogaus veidu, peržiūrėjo milijonai žmonių, tačiau vėliau buvo paskelbta, kad tai buvo kompiuterinė apgaulė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi