Mokslas ir IT

2019.11.08 14:43

„TEDxKaunas 2019: Message in a Bottle“ renginio organizatoriai atsisako vienkartinio plastiko

LRT.lt2019.11.08 14:43

Šių metų lapkričio 17 dieną (sekmadienį), Kauno Kultūros centro didžiojoje salėje, vyks pažangių idėjų konferencija „TEDxKaunas 2019: Message in a Bottle“. Vadovaujantis TED organizacijos „idėjos, kuriomis verta dalintis“ koncepcija, renginio lankytojai turės progą išgirsti ir pamatyti net dešimt pažangių idėjų, o konferencijos organizatoriams kilo atskira mintis – renginį organizuoti vengiant vienkartinio plastiko ir perdėto popieriaus naudojimo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Saugoti aplinką ar įtikti dalyviams?

Idėja renginio metu vengti vienkartinio plastiko iš pradžių kėlė abejonių pačios „TEDxKaunas“ komandos viduje. Ypač daug diskusijų sukėlė patogumo dalyviams tema.

Kur laikyti atsineštą puodelį, jeigu su savimi nesineši rankinės ar kuprinės? Ar puodelis tiks renginio rėmėjų siūlomiems kavos aparatams? Kol vieni komandos nariai kėlė, atrodytų, neišprendžiamus klausimus, kiti savo atsakymus grindė mokslu ir ėmėsi veiksmų, kad įgyvendinti šią renginio be vienkartinio plastiko idėją.

Kai labai nori, viskas įmanoma

Jeigu manote, kad vienkartinis išgertos kavos puodelis nėra žalingas gamtai – klystate. Siekiant išlaikyti popierinio puodelio struktūrą kol jame laikomas skystis, daugumos kavai naudojamų popierinių puodelių vidus yra padengtas plonu plastiko sluoksniu.

Tokios atliekos irimo procesas, jai patekus į gamtą, yra labai ilgas, o ją perdirbti arba labai sunku, arba kainuoja daug norint atskirti popierių ir plastiką.

Komandos nariai pradėjo siūlyti alternatyvas vienkartiniams kavos puodeliams, pasirinkimą paliekant patiems dalyviams. Viena alternatyva – konferencijos dalyviai yra kviečiami į renginį atsinešti savo puodelius ar kitą daugkartinę tarą.

Kitas siūlomas sprendimas – sumokėjęs simbolinį užstatą, dalyvis gauna daugkartinį puodelį gėrimams, o grąžinus puodelį atgal, užstatas žmogui taip pat yra grąžinamas.

Trečia galimybė prisidėti prie ilgalaikio gamtos saugojimo – įsigyti daugkartinį kavos puodelį renginio metu ir naudotis juo ateityje. Vengiant perdėto popieriaus naudojimo, renginio organizatoriai šiemet atsisako ant kaklo kabinamų popierinių akreditacijų; jas pakeis skirtingų spalvų apyrankės, o pagrindinė renginio ir pertraukų metu vykstančių užsiėmimų informacija kelsis į skaitmeninę erdvę.

Į renginio bilieto kainą įskaičiuoti pietūs taip pat bus pateikiami maistui skirtose kartoninėse dėžutėse nedengtose plastiku.

Ar visuomenė turi noro ir įrankių prisidėti prie gamtos apsaugos?

Norėdami, kad kas nors keistųsi, turime pradėti nuo savęs. Dalindamiesi šia idėja, „TEDxKaunas“ komanda kviečia jų pėdomis sekti ir kitus renginių organizatorius bei vienkartinį plastiką kasdieninėje savo veikloje naudojančius verslus.

Renginio organizatoriai tikina, kad ieškodami sprendimų sugalvojo, kad tiktų paspaudžiamas padėklas su fontanu, panašus į tą, kurį kavinės ir barai naudoja taurėms skalauti. Deja, šiai dienai neradome tiekėjų galinčių pasiūlyti sprendimą.

TEDxKaunas 2019 komandai užsibrėžus vengti vienkartinio plastiko, liko vienas neatsakytas klausimas – ar atsisakytumėte dalyvauti renginyje, kuriame kavą pertraukų metu galėtumėte gerti tik iš savo atsinešto puodelio?

Mažėjant laisvų vietų skaičiui Kauno Kultūros Centro salėje, organizatoriai mano, kad ne. Kaip jiems pavyks įgyvendinti savo sumanymą sužinosite dalyvaudami renginyje Kaune, lapkričio 17 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.