Mokslas ir IT

2019.11.08 14:47

Paslaptinga Ramiojo vandenyno skylė: kas suformavo Toro šulinį ir kur dingsta juo nugarmėjęs vanduo?

LRT.lt2019.11.08 14:47

Oregono (JAV) pakrantėje žiojėja dauba, į kurią suteka Ramiojo vandenyno vanduo. Senovės skandinavų griaustinio dievo Toro vardu praminto „šulinio“ legenda teigia, jog šią šešių metrų gylio daubą paliko pats Toras, įniršio apimtas smogęs į Žemę. Vis dėlto už šio grėsmingo darinio suformavimą iš tiesų atsakingos į jį dūžtančios bangos.

Oregono pakrantę sudaro tamsus bazaltas – vandenyninės plutos magminė uoliena, susiformavusi iš į vandenyną besiveržusios išsilydžiusios magmos. Dėl nuolat tekančių ir susiduriančių vandenyno ir požeminių vandenų bazalte buvo išgraužti požeminiai urvai ir ertmės.

Būtent tokių urvų susiformavimas mums paaiškina, kaip Toro šulinys sugeba nuolat ryti į jį tekantį sūrų vandenį. Vandenyno vandenims naikinant požeminio urvo lubas, šios galiausiai įgriuvo ir atvėrė ertmę į šulinio vidų. Vis dėlto tai nepaaiškina, kaip šis šulinys sugeba likti tuščias – atrodytų, kad vanduo požeminį urvą turėtų sparčiai užpildyti.

Yra iškelta keletas šią dingstančio vandens mįslę paaiškinančių teorijų, viena kurių teigia apie urvuotų tunelių tinklą, kuriais vanduo nuteka kitur arba sugrįžta atgal į vandenyną.

Tačiau vienas iš akivaizdžiausių būdų, kaip šulinys pašalina sutekantį vandenį, yra fontano čiurkšlė, išsiveržianti, kai urve susikaupia vanduo ir oro slėgis. Pasiekus kritinį slėgį, įspūdingo išsiveržimo metu jūros vanduo pro ertmę yra išsviedžiamas atgal.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.