Mokslas ir IT

2019.11.07 18:10

Neįprasta gelbėjimo operacija: Baltijos jūroje rado gėrimų siuntą, turėjusią pasiekti carą

LRT.lt2019.11.07 18:10

Unikalus paieškos ir gelbėjimo projektas, pradėtas prieš 20 metų, dabar baigtas. Spalio 22 d. laivas „Deepsea Worker“ atkeliavo į Švediją su daugiau nei 100 metų senumo konjako ir likerio kroviniu iš laivo „Kyros“, kuris buvo nuskandintas Baltijos jūroje, paskelbė „Ocean Explorer“.

Kompanijos, kuri specializuojasi alkoholinių gėrimų „paieška ir gelbėjimu“ iš nuskendusių laivų, atstovai teigia, kad šiuo metu labaoratorijoje atliekamas radinio patikrinimas. Jei jis bus tinkamas gerti, tyrinėtojai tikisi šiuos gėrimus itin brangiai parduoti tarptautiniuose aukcionuose.

Tyrinėtojams pavyko iš nuskendusio laivo ištraukti „De Haartman & Co“ konjako ir „Benedictine“ likerio butelius. Jie juos aptiko 77 metrų gylyje Baltijos jūroje tarp Švedijos ir Suomijos.

50 prancūziško konjako ir 15 likerio dėžių turėjo būti pristatyta iš Prancūzijos į Sankt Peterburgą (buvęs Petrogradas) dar 1916 m. gruodžio mėn. Tiesa, dėl susiformavusio ledo Botnijos įlankoje (tarp Švedijos ir Suomijos) kelionė buvo atidėta iki 1917 m. gegužės mėn.

„Kyros“ laivą privertė sustoti patruliuojantis Vokietijos povandeninis laivas „UC58“. Povandeninio laivo kapitonas nusprendė nuskandinti „Kyros“, nes vokiečiai manė, kad krovinys yra kontrabanda. „Kyros“ įgula buvo perkelta į šalia esantį laivą ir vėliau visi saugiai grįžo į Švediją.

„Kyros“ nuolaužos, metams bėgant, buvo smarkiai sugadintos žvejybos tralais. Keletą kartų po pirmojo atradimo 1999 m. paskendęs laivas buvo išlaisvintas iš daugybės žvejybinių tinklų, kad narai galėtų prie laivo priartėti.

Tyrinėtojų teigimu, juos džiugina ne tik vertingas gėrimų radinys, bet ir tai, kad daugiau sužinojo apie imperinės Rusijos istoriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.