Mokslas ir IT

2019.11.06 19:52

Nuo prastesnių pažymių iki nelaimių keliuose: įdomūs mokslininkų tyrimai apie laiko persukimą

LRT.lt 2019.11.06 19:52

„Laiko nesustabdysi ir neatsuksi atgal”, – tokie legendinės dainos žodžiai. Tiesa, jeigu gyvenate šalyje, kur kasmet įvedamas žiemos ir vasaros laikas, laikrodžio rodyklę sukioti teks. Pristatome įdomiausius mokslininkų tyrimus, kurių metu jie bandė išsiaiškinti laiko sukinėjimo poveikį žmogui.

Nuomonių, ar reikia keisti laiką, netrūko nuo pat tokio sumanymo pradžios per Pirmąjį pasaulinį karą. Vieni džiaugiasi, kad „anksčiau“ švinta, kiti liūdi, kad „anksčiau“ sutemsta. Visgi mokslininkams įdomiausia, kaip laikrodžio pasukimas veikia žmogaus kūną.

Lietuvoje žiemos laikas įvestas paskutinį spalio sekmadienį, kai laikrodžio rodykles valanda pasukome atgal.

Didesnis širdies smūgių skaičius

Žiemos ir vasaros laiko įvedimas gali sutrikdyti organizmo biologinį ritmą, paveikti miegą. 2008 metais „New England Journal of Medicine“ publikuotame straipsnyje mokslininkai teigia, kad padaugėjo miokardo infarkto atvejų, kai laikrodžio rodyklės buvo pasukamos pavasarį.

Mokslininkai domėjosi, kiek infarktų užregistruota 2 savaitės iki persukimo ir 2 savaitės po jo. Tiesa, rudenį, persukus laiką, infarktų sumažėjo.

Gimnazistams trūko miego

Atliktas mažos imties tyrimas, kurio metu buvo apklausiami 35 gimnazistai, parodė, kad po laikrodžių persukimo mokiniai naktimis vidutiniškai mažiau miegojo 30 minučių. Be to, mokslininkai trumpesnį miegą susiejo ir su prastesniais rezultatais mokykloje.

Daugiau nelaimių darbo metu

Viena valanda trumpesnis miegas gali kelti pavojų kai kurių profesijų atstovams. Skelbiama, kad 1983–2006 metais, kai laikas buvo persukamas pirmadienį, kalnakasiai patyrė daugiau traumų darbe nei įprastas vidurkis.

Dėl laikino nedarbingumo pirmadieniais iš viso buvo praleistos 2600 darbo dienų.

Rudenį daugiau žmonių suserga depresija

Žurnale „Epidemiology“ skelbiama, kad rudenį persukant laiką padaugėjo depresijos atvejų. Mokslininkai iš viso išanalizavo 185 tūkst. įrašų ligoninėse.

Pasak jų, depresiją kelia žinojimas, kad artėja vis trumpėjančių dienų periodas.

Daugiau eismo įvykių

2016 m. atliktame tyrime, paskelbtame „American Economic Journal“, nustatyta, kad dėl mieguistumo, susijusio su laiko persukimu, eismo įvykiuose žuvo 30 žmonių.

Tiesa, iš viso JAV keliuose per tirtą laikotarpį eismo įvykių metu žuvo daugiau nei 40 tūkst. žmonių.

Geriau jautėsi 4 dienas

Atlikę išsamų tyrimą, kuriame per dešimtmetį dalyvavo daugiau kaip 3 milijonai JAV respondentų ir buvo ištirta 160 milijonų Vokietijos ligoninių įrašų, Cornellio universiteto tyrėjai nerado įrodymų, kad populiacijos sveikata pablogėja, kai laikrodis persukamas pavasarį.

Tiesa, mokslininkai skelbia, kad rudenį, miego trukmei pailgėjus valanda, žmonės jautėsi geriau ateinančias 4 dienas.

Lietuvoje sukome paskutinį kartą?

Žiemos laikas Lietuvoje įvestas paskutinį spalio sekmadienį ir galios iki paskutinio kovo sekmadienio.

Šių metų kovą Europos Parlamentas pritarė pasiūlymui, kad šalys narės laiko nebesukiotų nuo 2021 metų. Siūloma, kad paskutinį kartą laikrodžiai ES valstybėse, pasirinkusiose vasaros laiką, būtų persukti paskutinį 2021 metų kovo sekmadienį, o pageidaujančios pasilikti žiemos laiką, tą padarytų 2021-ųjų paskutinį spalio sekmadienį.