Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Mokslininkai: sportas antsvorio atsikratyti nepadės

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Fizinis aktyvumas turi daugybę privalumų: mažesnė širdies ligų, diabeto, vėžio tikimybė, geresnė psichinė sveikata. Tačiau JAV mokslininkai nutarė įrodyti, jog sportas visgi nepadės kovojantiems su antsvoriu.

Fizinis aktyvumas turi daugybę privalumų: mažesnė širdies ligų, diabeto, vėžio tikimybė, geresnė psichinė sveikata. Tačiau JAV mokslininkai nutarė įrodyti, jog sportas visgi nepadės kovojantiems su antsvoriu.

Sveikatos ekspertai prof. Richardas S. Copperis ir Amy Luke iš Loyola University Čikagoje tikina, kad fizinis aktyvumas yra itin svarbus sveikatai, tačiau nėra tvirtų įrodymų, kad tai padės turintiems antsvorio. Tai mokslininkai teigia naujausiame tyrime, kurį publikavo žurnale „International Journal of Epidemiology“.

R. S. Cooperis ir A. Luke daug metų tyrė sąsajas tarp fizinio aktyvumo ir nutukimo. Jie manė, kad fizinis aktyvumas yra pagrindinis faktorius, norint numesti svorio. Tačiau surinkti įrodymai parodė kitaip.

Anot jų, daugiau judant, kyla apetitas, todėl žmogus ima daugiau valgyti. Taigi kalorijų kontrolė reguliuojant svorį yra visa ko pagrindas.

„Pagrindinė žinia, kuri turėtų būti perduodama žmonėms, kovojantiems su antsvoriu, turėtų būti ne „daugiau judėkite ir valgykite daržovių, vaisių“, o kad svarbiausia suvartoti mažiau kalorijų“, – teigia R. S. Cooperis.

Pasirodo, maisto industrijos atstovai bando nukreipti dėmesį nuo fakto, kad reikia mažiau valgyti, „reklamuodami“ idėją esą antsvorio padės atsikratyti fizinis aktyvumas. Neseniai „New York Times“ publikuotame straipsnyje taip pat teigiama, kad kompanija „Coca Cola“ finansuoja milžinišką projektą, kuriuo bus bandoma pasakyti: "norėdami išlaikyti normalų svorį, daugiau judėkite, o dėl kalorijų skaičiavimo jaudinkitės mažiausiai“.

R. S. Cooperis ir A. Luke „International Journal of Epidemiology“ pateikia tokius įrodymus:

– Dažnai teigiama, kad nutukimo koeficientas Afrikoje, Indijoje ir Kinijoje mažesnis dėl aktyvesnės žmonių rutinos. Tikinama, kad, pavyzdžiui, afroamerikiečiai sveria daugiau nei Nigerijos gyventojai. Tačiau šio teiginio neremia jokie faktiniai įrodymai. A. Luke su komanda nustatė, kad tos pačios kūno masės Nigerijos gyventojai nesudegina daugiau kalorijų nei afroamerikiečiai.

– Daugybė klinikinių tyrimų įrodė, jog fizinis aktyvumas plius kalorijų kontrolė ir tiesiog kalorijų kontrolė veda ypač panašių rezultatų link.

– Jokie tyrimai neįrodo ryšio tarp didesnio energijos suvartojimo ir svorio netekimo.