Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.05 20:02

Australijoje gripas pareikalavo 662 žmonių gyvybių: ar medicininės kaukės gali padėti europiečiams?

LRT.lt 2019.11.05 20:02

Tikriausiai daug kam teko matyti žmones, dėvinčius medicinines kaukes. Jie nėra medikai, jie tiesiog bando neleisti užkrečiamoms ligoms plisti. Nors tokios kaukės Lietuvoje neišpopuliarėjo, pasaulyje jų parduodama vis daugiau.

Australijoje ką tik baigėsi gripo sezonas. Laboratorijose buvo patvirtinta 299 tūkst. 211 gripo atvejų, nuo gripo komplikacijų mirė 662 žmonės.

Europos šalyse gripo sezonas dažniausiai prasideda gruodį ir baigiasi kovą, tačiau specialistai įspėja, kad gripas gali pradėti plisti ir nuo spalio mėnesio. Dalis žmonių nuspredžia pasiskiepyti, kiti ieško alternatyvių apsaugos būdų. Vienas jų – veidą uždengiančios medicininės kaukės, skelbia „The Independent“.

Gripo virusas daugiausia plinta lašeliais, išskiriamais iš užkrėstų žmonių burnos ir nosies, kai jie kosėja, čiaudo ar kalba. Šie lašeliai gali pasklisti net 2 metrų atstumu.

Gali atrodyti, kad dėvėdami medicininę kaukę galite sustabdyti viruso patekimą į jūsų plaučius. Kai kuriose reklamose netgi skelbiama, kad tokios kaukės gali apsaugoti nuo mirtino kiaulių gripo, bet realybė yra šiek tiek kitokia.

Chirurginės kaukės pirmą kartą pristatytos dar 19 amžiuje, jas sudarė 2 marlės sluoksniai. Viešai kaukės pirmą kartą pradėtos dėvėti 1918 m., ispaniškojo gripo protrūkio metu. Tai buvo epidemija, nusinešusi apie 50 mln. gyvybių.

Medicininės kaukės dėvėjimo logika yra gana paprasta: jei ji tinka chirurgams, ji turi tikti ir man. Problema ta, kad kaukė nėra skirta apsaugoti chirurgą. Ji skirta neleisti chirurgo burnos ar nosies lašeliams patekti į paciento žaizdą ir sukelti sepsį.

Įdomu ir tai, kad atliktas tyrimas parodė, jog medicininės kaukės gali būti bakterijų šaltinis operacinėje – tyrimo metu bakterijų buvo rastą panaudotų kaukių išorėje.

Medicininės kaukės kartais vadinamos mandagumo kaukėmis, nes kai kurie žmonės jas dėvi dėl tos pačios altruistinės priežasties kaip chirurgai – norėdami apsaugoti kitus nuo mikrobų. Visgi mažai tikėtina, kad nuo gripo kenčiantis žmogus vaikščios po miestą, nes praėjus 3 ar 4 dienoms po ligos pradžios, kai užkrėsti kitus galimybė bus didžiausia, jam tiesiog būtų sunku pastovėti ant kojų.

Vienas iš būdų, kaip kaukės gali užkirsti kelią gripui, – jos neleidžia žmonėms liesti burnos ar nosies. Gripu galima užsikrėsti liečiant įvairius paviršius, pavyzdžiui, rankenas viešajame transporte. Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas parodė, kad žmonės savo veidą per valandą vidutiniškai paliečia net 23 kartus.

Visgi gripu taip pat galima užsikrėsti, kai rankomis liečiamos akys. Be to, kad rankomis neliestume burnos ir nosies, kaukę reikėtų dėvėti visa parą, o ne tik būnant viešose vietose.

Tyrimas, kuris dažnai pristatomas kaip kaukių efektyvumo įrodymas, buvo atliktas 2009 m. Medicininės kaukės buvo palygintos su speciala kauke, vadinama N95 respiratoriumi. Tai kaukė, kuri gerai priglunda prie burnos ir filtruoja bent 95 procentus labai mažų (0,3 mikrono) dalelių. Pavyzdžiui, plauko storis yra apie 70–100 mikronų.

Tyrime, paskelbtame „Jama“, nustatyta, kad medicininės kaukės buvo tokios pat veiksmingos kaip N95 respiratoriai, tačiau skaičiai nenuteikia optimistiškai.

Iš 446 slaugytojų, dalyvavusių šiame tyrime, beveik kas ketvirtas (24 proc.) žmogus su medicinine kauke vis tiek susirgo gripu, kaip ir 23 proc. tų, kurie nešiojo respiratorių N95.

Dar daugiau, abi grupės dėvėjo kaukes, todėl neįmanoma pasakyti, kokie rezultatai būtų, jei dalis žmonių būtų be kaukių. Galbūt iš jų gripu užsikrėstų tik šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis?

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras paskelbė, kad nerekomenduoja dėvėti kaukių nei tiems žmonėms, kurie jau jaučia gripo simptomus, nei tiems, kurie nori šios ligos išvengti.

Specialistai pataria kuo dažniau plauti rankas ir stengtis jomis kuo rečiau liesti veidą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi