Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.05 11:14

Unikali išlikimo istorija – į branduolinę slėptuvę Lenkijoje įkritusios skruzdės išgyveno virsdamos kanibalėmis

LRT.lt 2019.11.05 11:14

Daugybę metų šimtai tūkstančių branduolinėje slėptuvėje Lenkijoje įkalintų skruzdžių išgyveno kanibališkai misdamos vienos kitų kūnais. Šiandien jas išlaisvinę mokslininkai bando išsiaiškinti, kaip joms pavyko išlikti.

Žurnale „Hymenoptera Research“ skelbiama, kad skruzdėlės darbininkės į požeminę slėptuvę įkrito per jos viršuje atsivėrusią skylę. Būtent virš slėptuvės buvo didžiulis skruzdėlynas. Slėptuvėje buvo tamsu, šalta ir nebuvo jokio maisto, todėl skruzdės išgyveno misdamos nugaišusių nelaimėlių kūnais.

Tyrėjai skruzdes atrado, kai slėptuvėje ieškojo žiemojančių šikšnosparnių. Juos nustebino šimtai tūkstančių, o gal ir milijonas skruzdėlių, kurios buvo įkalintos patalpoje. Nors skruzdėlės Formica polyctena buvo atskirtos nuo pasaulio, kolonija klestėjo. Kaip joms tai pavyko?

Gamtoje maisto trūkumo metu skruzdėlės gali trumpam tapti kanibalėmis ir valgyti negyvų gentainių kūnus. Visgi tai nutinka labai retai.

„Ši situacija parodo, kad skruzdės gali ypač gerai prisitaikyti prie aplinkos ir gyvenimo sąlygų pokyčių. Tai paaiškina, kodėl joms taip sekasi išlikti ir klestėti“, – rašo straipsnio autoriai.

Mokslininkams iš slėptuvės, kuri virto jų kalėjimu, pavyko išlaisvinti nelaimėles panaudojus ilgą medinę lentą, kuria skruzdėlės pasiekė savo namus virš slėptuvės. Per pusmetį visos skruzdės paliko slėptuvę ir grįžo į normalų gyvenimą, kuriame nemis kitų skruzdžių kūnais.

Mokslininkus nustebino unikalus skruzdėlių gebėjimas išgyventi net tada, kai nėra darbą organizuojančios motinėlės, trūksta šilumos ir maisto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi