Mokslas ir IT

2019.11.05 08:49

Lietuvių mokslininkai sukūrė prietaisą, valantį orą: galėtų sumažinti sergamumą vėžiu

Urtė Korsakovaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.05 08:49

Lietuvos mokslininkai sukūrė prietaisą, valantį orą. Profesorių tėvo ir dukros sukurtas biofiltras turėtų padėti mažinti nemalonius kvapus ore, prisidėti prie klimato apsaugos, mažinti vėžinių susirgimų skaičių. Išradimas įvertintas Europos patentu.

Klaipėdos gyventojai jau dešimtmetį skundžiasi smarve. Nemalonūs kvapai didžiausią problemą kelia pietinėje Klaipėdos dalyje. Išeitį Klaipėdos miestui sako galintys pasiūlyti profesoriai Pranas Baltrėnas ir Edita Baltrėnaitė-Gedienė. Šeimyninis duetas sukūrė orą valantį prietaisą.

Pasak mokslininkų, toks biofiltras – galimybė gyventi švaresnėje aplinkoje. Tiesa, smarvę panaikinti galima tik žinant tikslų jos šaltinį.

„Klaipėdoje turbūt yra gamyklos, tai iš tos gamyklos užterštas organiniais teršalais oras nebūtų išmetamas į aplinką. Oras turėtų būtų nusiurbtas iš tų patalpų ir praleistas filtrą. Jį sudaro korpusas, kuriame yra skystis, vanduo ir tame skystyje panardinti vamzdeliai“, – pasakoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkas P. Baltrėnas.

Vamzdeliuose panaudota bioanglis gali padėti spręsti ir atliekų tvarkymo problemas – ji gaminama iš sumedėjusių augalų. Vamzdeliuose išvalomi organiniai teršalai, tokie kaip acetonai, dažikliai, amoniakas, išskiriami žemės ūkyje, energetikos bei naftos gavybos pramonėje, baldų gamyboje.

Biofiltrą sukūrę mokslininkai sako, kad įrenginys gali pagerinti žmonių gyvenimo kokybę, mažinti sergamumą vėžiu.

Žinios. Šiaurės Prancūzijos uostas Kalė įsigijo drakoną: mieste vaikščioja įspūdingo dydžio mechaninis, ugnimi alsuojantis padaras
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.