Mokslas ir IT

2019.11.04 13:34

Imuninės sistemos atminties praradimas: susirgus tymais, padidėja ir gripo pavojus

tarsi ištrina imuninės sistemos atmintį
LRT.lt2019.11.04 13:34

Tymai tarsi gali „ištrinti“ imuninės sistemos atmintį ir organizmą padaryti daug pažeidžiamesnį. Persirgus tymais, padidėja galimybė užsikrėsti kitomis infekcinėmis ligomis, pavyzdžiui, difterija, tuberkulioze ar gripu.

Mokslininkai tokias tyrimo išvadas paskelbė žurnale „Science Immunology“. Pasak tyrėjų, imuninės „atminties“ ląstelės, kurios buvo išmokusios kovoti su kitomis infekcijomis, po susirgimo tymais tiesiog dingdavo.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, skiepijimas nuo tymų padėjo išvengti daugiau nei 21 milijono mirčių nuo 2000 iki 2017 m. Vis dėlto pastaraisiais metais visame pasaulyje padaugėjo tymų atvejų.

„Pirmą kartą matome, kad tymai tarsi „perkrauna“ imuninę sistemą ir ji negali taip gerai reaguoti į naujas infekcijas. Kai kuriems vaikams poveikis yra toks stiprus, kad imuninė sistema nusilpsta taip, tarsi būtų vartojami stiprūs imuninę sistemą slopinantys vaistai,. Atrodo, kad tymų virusas iš esmės sumažina jo šeimininko antikūnų kiekį. Kai kurie vaikai po tymų infekcijos net penkerius metus pasižymėjo nuslopinta imunine sistema“, – pranešime cituojamas tyrėjas Colinas Russellas.

PSO duomenimis, tymai yra labai užkrečiama liga, dėl kurios daugiau kaip 100 tūkst. žmonių kasmet miršta nevakcinuotose bendruomenėse. Šių metų gegužę paskelbtame tyrime nustatyta, kad tymai susilpnino imuninę sistemą, tačiau tikslus mechanizmas nebuvo suprastas.

Norėdami suprasti, kodėl kai kurie vaikai užsikrėtę tymais vėliau kenčia nuo kitų infekcinių ligų, tyrėjai ištyrė nevakcinuotų žmonių grupių Nyderlanduose kraujo mėginius tiek prieš, tiek po 2013 metų tymų protrūkio. Tada jie nustatė 26 vaikų antikūnų genus prieš tymų infekciją ir mėnesį po jos. Mokslininkams pavyko išsiaiškinti, kad ląstelės, turėjusios žinoti, kaip kovoti su naujomis infekcijomis, jau buvo sunaikintos tymų.

„Šis tyrimas yra tiesioginis imunologinės amnezijos įrodymas žmonėms, kai imuninė sistema pamiršta, kaip reaguoti į anksčiau užfiksuotas infekcijas. Mes parodėme, kad tymai tiesiogiai sunaikina apsaugą nuo kitų infekcinių ligų“, – aiškina pagrindinė tyrimo autorė Velislava Petrova.

Vėliau tyrėjai išbandė šią teoriją su šeškais. Pirmiausia jie užkrėtė gyvūnus tymų virusu, paskui gripo virusu, nuo kurio jie buvo paskiepyti, ir nustatė, kad, persirgus tymais, gyvūnams pasireiškė sunkesni gripo simptomai.

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Europą išgąsdinę tymai: protrūkis sustabdytas, bet į ligos prevenciją negalima numoti ranka

„Mes parodėme, kad į tymus panašūs virusai gali ištrinti iš šeškų jau esamą gripo imuninę atmintį“, – teigė tyrėjas Paulas Kellamas. Pasak jo, net ir po to, kai šeškai buvo sėkmingai paskiepyti nuo gripo, į tymų virusas sumažino gripo antikūnų kiekį, o gyvūnai patiria sunkesnius į gripo panašius simptomus.

Dar viename „Science“ publikuotame tyrime buvo analizuojami 77 vaikų kraujo mėginiai prieš ir po tymų infekcijos. Buvo gauti panašūs rezultatai. Naudodami virusų aptikimo technologiją, vadinamą „VirScan“, tyrėjai išsiaiškino, kad tymų infekcija pašalino nuo 11 iki 73 procentų vaikų apsauginių antikūnų.

Šis tyrimas buvo pakartotas su beždžionėmis, kurios vidutiniškai prarado 40–60 procentų antikūnų, kurie apsaugojo jas nuo patogenų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.