Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.03 22:02

KTU mokslininkai per žingsnį nuo išradimo: padės tiksliai ir anksti diagnozuoti ligas

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su kolegomis iš Japonijos bei Latvijos atliko pasaulinio lygio tyrimus ir yra per žingsnį nuo išradimo – novatorišką projektą beliko patentuoti. Išradimas padės kurti itin mažus lazerius, kurie leis labai tiksliai ir anksti diagnozuoti ligas – tarp jų onkologines, bei žmogaus organizme aptikti net pavienes molekules.

KTU Spektroskopijos laboratorija – joje atliekami eksperimentai su nano dalelėmis. Čia dirbantys mokslininkai sukūrė metodą, kuris prikaustė pasaulio akademinės ir verslo bendruomenės dėmesį.

„Atlikome vieną optinio matavimo ekperimentą ir pastebėjome įdomių reiškinių, pradėjome domėtis – daug skaičiavimų, daug diskusijų, kol supratome, ką iš tikrųjų matome. Nuo to viskas ir prasidėjo“, – pasakoja KTU doktorantas Mindaugas Juodėnas.

Eksperimentuojant paaiškėjo, kad šviesa nano daleles veikia netikėtai – jos išsidėsto vienodais atstumais, šviesa tampa valdoma, o tai atveria kelią sukurti itin mažus lazerius, kurie diagnozuojant ligas organizme aptiktų net pavienes molekules. Tai leidžia ligas diagnozuoti labai ankstyvoje stadijoje.

„Mes tikimės, kad mūsų struktūros bus naudingos formuojant labai mažų matmenų lazerius, nano lazerius, nes čia rezonansinės tos struktūros, taip pat jos labai jautrios aplinkai, todėl jas galima taikyti jutikliams. Mes tikimės, kad jų taikymas bus dar didesnis proveržis negu tai, ką mes sukūrėme dabar, negu tas įrankis“, – sako KTU profesorius Tomas Tamulevičius.

„Mūsų ištirtas reiškinys šiuo metu turi fundamentaliąją vertę, mes prisidėjome prie žinių kūrimo šitoje srityje, bet mes galime kalbėti ir apie taikymą. Žinoma, tas taikymas nėra rytojaus diena, bet čia yra mokslininkų uždavinys“, – teigia KTU profesorius Sigitas Tamulevičius.

Šis tyrimas publikuotas žurnale „EIsyes Nano“, kuris patenka tarp labiausiai cituojamų leidinių mokslo pasaulyje. Po publikacijos paaiškėjo, kad panašius tyrimus vykdė ir kitų šalių mokslininkai, bet kauniečiai juos pranoko. Šį išradimą beliko patentuoti.

KTU Medžiagų mokslo institutas yra patentavęs ir daugiau reikšmingų išradimų. Pavyzdžiui, sukurtas sidabro nano dalelių baktericidiniu poveikiu pagrįstas išmanusis pleistras, hologramų vaizdų generavimo algoritmas, tobulinamos apsaugos nuo padirbinėjimo technologijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi