Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.10.31 16:42

Černobylio žirgai: kaip dėl branduolinės katastrofos apleisti kaimai tapo nykstančių laukinių žirgų namais

LRT.lt 2019.10.31 16:42

Itin reti laukiniai žirgai apsigyveno po 1986 metų branduolinės katastrofos apleistoje Černobylio teritorijoje, kur apleistus ūkinius pastatus pavertė savo namais, skelbia Džordžijos universitetas.

Pasak universiteto tyrėjų, nuo žmonių veiklos apsaugotoje zonoje laukiniai žirgai prieglobstį randa apleistose daržinėse ir fermose.

Universiteto mokslininkas Peteris Schlichtingas panaudojo judesių aktyvuojamas vaizdo kameras ir padarė daugiau kaip 11 tūkst. Przewalskio žirgų nuotraukų.

Laukiniai žirgai pavadinti Lenkijoje gimusio tyrinėtojo Nikolajaus Przewalskio pavarde. Jis šiuos žirgus atrado Mongolijoje. Ankstesni tyrimai rodo, kad Przewalskio žirgas yra paskutinis likęs laukinio žirgo porūšis. 36 tokie žirgai į šią apleistą ir saugomą teritoriją atgabenti prieš maždaug 15 metų.

Manoma, kad šiuo metu žirgų yra bent du kartus daugiau, bet, pasak mokslininkų, toks jų skaičius vis dar per mažas, kad būtų atkurta populiacija. Aiškinama, kad saugoma teritorija yra tinkama tokiems žirgams, nes jie nesiveisia su kitais arkliais, taip išsaugomas veislės grynumas.

Nuotraukos, publikuotos žurnale „Mammal Research“, parodė, kad žirgai ūkiniais pastatais naudojasi taip kaip ir ankstesni jų gyventojai – pastogėje maitinasi, leidžia naktis, slepiasi nuo vėjo, be to, vasarą pastatuose mažiau musių ir uodų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi