Mokslas ir IT

2013.01.29 20:37

Katės JAV pražudo milijardus paukščių ir žinduolių

LRT.lt2013.01.29 20:37

Naminės katės Jungtinėse Valstijose kasmet pražudo iki 3,7 mlrd. paukščių ir maždaug 20,7 mlrd. pelių, pelėnų ir kitų smulkių žinduolių, suskaičiavo biologai. 

Naminės katės Jungtinėse Valstijose kasmet pražudo iki 3,7 mlrd. paukščių ir maždaug 20,7 mlrd. pelių, pelėnų ir kitų smulkių žinduolių, suskaičiavo biologai.

Katės greičiausiai yra didžiausi šių rūšių žudikės, pranokstančios geriau žinomus kaltininkus, tokius kaip gyvenamosios vietos netekimas, žemės ūkyje naudojami chemikalai ar medžioklė, tvirtina mokslininkai, kurių tyrimas skelbiamas žurnale „Nature Communications“.

Komanda, vadovaujama Scotto Losso iš Smithsono biologinės apsaugos instituto Vašingtone nagrinėjo visus paskelbtus tyrimus apie plėšrūniškus kačių įpročius.

Ankstesni tyrimai parodė, kad katės, išeinančios į lauką, kasmet Europoje ir Šiaurės Amerikoje vidutiniškai pražudo po 30–47 paukščių ir 117–229 žinduolių, atskleidė ankstesni tyrimai.

Kitas žingsnis – įvertinti kačių skaičių Jungtinėse Valstijose.

S. Losso komanda apskaičiavo, kad šalyje auginama apie 84 mln. kačių, o keletas milijonų jų greičiausiai išeina į lauką ir medžioja.

Be to, šalyje gyvena apie 30–80 mln. šeimininkų neturinčių kačių – laukinių ar gyvenančių laisvėje, tačiau neturinčių šeimininkų ir išgyvenančių tik dėl geros valios.

„Mes skaičiuojame, kad laisvai lakstančios naminės katės kasmet pražudo 1,4–3,7 mlrd. paukščių ir 6,9–20,7 mlrd. žinduolių. Dėl didžiosios dalies žūčių kaltos benamės katės“, – teigia tyrimo autoriai.

Straipsnyje teigiama, kad skaičiai daug didesni nei manyta. Be to, jie rodo, kad katės greičiausiai yra „didžiausias antropogeninių [žmonių sukeltų] JAV paukščių ir žinduolių žūčių šaltinis“.

Tyrime taip pat mėginta nustatyti, kiek katės pražudo roplių ir varliagyvių, tačiau to padaryti jiems nepavyko. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt