Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.11.02 21:48

Po antibiotikų kurso, kas kartą suvalgęs angliavandenių, žmogus apgirsdavo

antibiotikai sukūrė miniatiūrinę alkoholio daryklą
LRT.lt 2019.11.02 21:48

2011 metais iki tol visiškai sveikas žmogus JAV sunkiai susižalojo ranką. Medikai jam paskyrė antibiotiko cefaleksino kursą, kuris turėjo apsaugoti nuo galimų infekcijų. Vyras savaitę vartojo antibiotikus, tačiau jie suveikė taip, kaip nesitikėjo niekas. Vyras pradėjo prarasti atmintį, jį apniko depresinės mintys, jis norėjo elgtis agresyviai.

Žurnale „BMJ Open Gastroenterology“ skelbiama, kad vyras šiuos simptomus ignoravo kelerius metus, kol galiausiai kreipėsi į psichiatrus, kurie jam pasiūlė vartoti antidepresantus.

Kartą, kai jis iš darbo važiavo namo, jį sustabdė policininkai, kurie įtarė, kad vyras yra neblaivus. Vyras atsisakė pūsti į alkotesterio dūdelę, tačiau ligoninėje jo kraujyje buvo aptiktas gana didelis kiekis alkoholio – 2 promilės.

Tačiau jis ir toliau tiek policijos pareigūnams, tiek medikams aiškino, jog alkoholio nevartojo. Po šio incidento jo teta nupirko jam alkotesterį, kad jis nuolatos galėtų tikrintis, nes teta girdėjo apie tai, kad kartais organizmas pats gali pasigaminti alkoholio. Vyras taip pat kreipėsi į gydytojus, kurie tiria ir gydo tokius pacientus.

Atlikus angliavandenių testą, gydytojai diagnozavo, kad vyras serga ypač retu sindromu, kai organizme gaminasi alkoholis.

Dėl žarnyno fermentacijos sindromo virškinimo sistema gamina pakankamai etanolio, kad žmogus apsvaigtų. Visų žmonių žarnynas pagamina nedidelį kiekį alkoholio virškinant cukrų ir krakmolingą maistą, tačiau kai žarnyne yra Saccharomyces cerevisiae, alkoholio pagaminama daug daugiau. Pastaraisiais metais buvo pranešta apie kelis tokius atvejus, kai vairuotojai buvo sulaikyti, nors valgė duoną.

Aprašomu atveju ligoniui gydyti buvo skiriami priešgrybeliniai vaistai, tačiau netrukus jis vėl buvo paguldytas į ligoninę kai įsivėlė į muštynes. Jo kraujyje buvo dar daugiau alkoholio. Pasirodo, pacientas suvalgė nemažai picos.

Tada gydytojai uždraudė jam valgyti angliavandenių turtingą maistą ir paskyrė gydymą. Paaiškęjo, kad žarnyno fermentacijos sindromą sukėlė antibiotikai. Tai pirmas toks aprašytas atvejis pasaulyje.

„Mes manome, kad antibiotikas pakeitė paciento žarnyno mikrobiomą, sudarydamas sąlygas grybeliui augti“, – rašome medikų ataskaitoje.

Šiuo metu vyras yra sveikas, jo organizme nėra miniatiūrinės alkoholio daryklos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi