Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.10.30 16:47

Dar vienas klausimas dėl kiaušinio – mokslininkai jau žino, kodėl skiriasi paukščių kiaušinių spalvos

LRT.lt 2019.10.30 16:47

Pirmiau atsirado kiaušinis ar viščiukas? Ne. Šį kartą mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kodėl skiriasi įvairių paukščių rūšių padedamų kiaušinių spalvos. Pasak tyrėjų, tamsesnė kiaušinių spalva gali praversti šaltesniuose regionuose, nes kiaušinis „sugers“ daugiau saulės šilumos.

Paukščių kiaušinių spalvą lemia 2 pigmentai, iš kurių vienas yra žalsvas, o kitas rausvai rudas. Skirtinga šių pigmentų koncentracija kartu su apvalkalo baltuoju kalcio karbonatu sukuria skirtingas kiaušinių spalvas: nuo mėlynos iki rudos, skelbia „The Guardian“.

Tiesa, kyla daug diskusijų, kai bandoma suprasti, kam reikalingos skirtingos spalvos. Vieni teigia, kad tam tikros spalvos kiaušinius lengviau paslėpti nuo plėšrūnų, kiti tikina, kad tam tikros spalvos sumažina kenksmingos ultravioletinės šviesos poveikį embriono DNR. Yra manančių, kad skirtingos spalvos gali pasižymėti skirtingomis antimikrobinėmis savybėmis.

Nors šie veiksniai vis dar gali atlikti tam tikrą vaidmenį, pasak mokslininkų, spalvą labiausiai lemia temperatūra.

„Kiaušiniai šaltesnėse vietose yra tamsiai rudos spalvos, o atogrąžų zonoje galima rasti ir šviesesnių, ryškesnių spalvų kiaušinių“, – sakė dr. Danielis Hanley iš Long Ailendo universiteto.

Kylant pasaulinei temperatūrai, jis teigė, kad viena iš problemų yra ta, jog kol kas nėra žinoma jos poveikis paukščiams, įpratusiems dėti kiaušinius tam tikromis klimato sąlygomis.

Mokslininkų tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Nature Ecology and Evolution“. Tyrėjai išanalizavo 634 paukščių rūšių kiaušinius.

Tada mokslininkų komanda sudarė kiaušinių spalvų žemėlapį. Daugumos paukščių rūšių kiaušiniai buvo panašios išvaizdos, nors tarp skirtingų patelių kiaušinių gali būti šiek tiek skirtumų.

Iš žemėlapio paaiškėja, kad tamsesni kiaušiniai yra labiau paplitę regionuose, kuriuose saulės intensyvumas yra mažesnis, klimatas vėsesnis, o ryškesnių spalvų kiaušiniai padedami šiltesniuose regionuose.

Nors ultravioletinė spinduliuotė taip pat yra intensyvesnė šiltesnėse vietose, mokslininkai sako, kad ši teorija greičiausiai nėra teisinga, nes, pavyzdžiui, tamsiai mėlynos spalvos kiaušiniai geriausiai blokuotų tokius spindulius, tačiau intensyvesnės spinduliuotės vietose aptikti ryškesni ir šviesesni kiaušiniai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi