Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Šeštadienio naktį Lietuvos dangų nušvietė neįprastas reiškinys

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Tiems, kas nemiegojo rugpjūčio 15-osios naktį ir buvo išvykę kiek toliau už miesto ribų, pasisekė pasigėrėti neįprastu reiškiniu – per dangų nuvilnijusia Šiaurės pašvaiste.

Tiems, kas nemiegojo rugpjūčio 15-osios naktį ir buvo išvykę kiek toliau už miesto ribų, pasisekė pasigėrėti neįprastu reiškiniu – per dangų nuvilnijusia Šiaurės pašvaiste.

Rugpjūčio 15-osios dieną dėl stipraus žybsnio Saulėje į kosminę erdvę, kuris buvo užfiksuotas rugpjūčio 12 d. naktį, kilo magnetinė audra, kuri pasiekė ir Lietuvą. Šis žybsnis į kosminę erdvę išsviedė didelį energijos plazmos debesį, kuris šeštadienio vidurdienį pasiekė Žemę ir sujaukė mūsų planetos magnetinį lauką.

Magnetinė audra turėjo įtakos tam, kad ryškiame žvaigždėtame rugpjūčio danguje, kuriame gausu žybsinčių Perseidų meteorų, pasirodė ir itin retas reiškinys – Šiaurės pašvaistė.

Siūlome pasigrožėti skaitytojo Nerijaus Lukošius iš Skuodo raj. atsiųstomis nuotraukomis.

Tiesa, ne visose vietose Šiaurės pašvaistę galima buvo įžiūrėti plika akimi. Kad pavyko užfiksuoti šį reiškinį Kėdainiuose, DELFI fotografas Šarūnas Mažeika įsitikino tik įkėlęs nuotraukas į kompiuterį:

Šiaurės pašvaistę Lietuvoje galima buvo pamatyti ir šių metų kovo 17 d., kuomet buvo kilusi stipri magnetinė audra. Šį reiškinį Lietuvoje galima išvysti itin retai.

Arčiausiai Lietuvos Šiaurės pašvaistė geriausiai matoma iš Jukkasjärvi apylinkių šiaurės Švedijoje, Tromsø apylinkių šiaurės Norvegijoje, Skibotn apylinkių šiaurės Norvegijoje, Reykjavik apylinkių, Islandijoje. Šiose vietovėse net įrengiami specialūs viešbučiai, skirti stebėti Šiaurės pašvaistę. Šiaurės arba kitaip dar vadinama Poliarinė pašvaistė – nepaprastai įspūdingas gamtos reiškinys, kurį visu grožiu galima išvysti tik keliose Šiaurės šalyse.

Be Šiaurės pašvaistės grožio, rugpjūtį Lietuvos danguje galima buvo stebėti meteorų perseidų lietų, kuris taip pat atrodė įspūdingai. Rugpjūčio 13-osios naktį dangų nuo Dubingių piliakalnio, nuo 11 val. vakaro iki 1 val. nakties, fotografavo DELFI fotografas Šarūnas Mažeika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.