Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.10.28 10:55

Mokslininkai teigia, kad jau žino, kas daro motinos pieną ypatingą ir kaip sukurti jį pakeisiančius mišinukus

LRT.lt 2019.10.28 10:55

Moterys, kurios negali maitinti kūdikio krūtimi, dažnai ieško įvairių pieno pakaitalų. Naujausias mokslininkų tyrimas atskleidžia, kokie ingredientai motinos pieną daro ypatingą. Dar daugiau, mokslininkai tikina, kad jau galima sukurti natūralaus motinos pieno pakaitalą, kuris pasižymės gerosiomis motinos pieno savybėmis.

Pasak tyrėjų, naujos sudėties mišinukai gali padėti vystytis kūdikio organizmui, tarsi jis maitintųsi motinos pienu, skelbia Kanzaso universitetas.

Natūralus motinos pienas ne tik suteikia kalorijų, tačiau baltieji kraujo kūneliai padeda organizmui kovoti su infekcijomis, turtėja žarnyno mikrobioma. Kai kurie tyrimai netgi parodė, kad kai kurie motinos pieno ingredientai padeda vystytis vaiko smegenims.

Vienas pagrindinių motinos pieno komponentų yra riebalų lašeliai, padengti membrana, kurioje yra maistinių medžiagų, pavyzdžiui, baltymų, cukrų ir lipidų Nors nėra visiškai aišku, kodėl šios maistinės medžiagos pieno riebalų rutulėlių membranoje (MFGM) yra tokios svarbios, atrodo, kad jų nėra daugelyje mišinukų.

„Jau daugėja įrodymų kurie leidžia manyti, kad maistinės medžiagos membranoje yra labai svarbios“, – pranešime aiškino tyrimo bendraautorius Johnas Colombo, profesorius ir Kanzaso universiteto. Pasak jo, homogenizuotoje formoje lašeliai suskaidomi ir šios membranos maistinės medžiagos įprastai yra pašalinamos

Norėdami pabrėžti tokių maistinių medžiagų svarbą, tyrėjai atliko atsitiktinių imčių kontroliuojamą klinikinį tyrimą, kurio metu buvo ištirta beveik 300 kūdikių Kinijoje, iš kurių pusė buvo maitinami standartiniais mišinukais, o kita pusė gavo papildomų maistinių medžiagų iš karvės pieno.

Žurnale „Pediatrics“ skelbiama, kad kūdikių, kurie gavo mišinukų, papildytų karvės pienu, nervų sistema vystėsi efektyviau. Jie taip pat geriau išlaikė dėmesį po vienerių metų ir šiek tiek pagerino kalbos įgūdžius po 18 mėnesių. Be to, jie turėjo mažiau virškinimo trakto ir kvėpavimo takų problemų.

Tai yra vieni pirmųjų pieno riebalų rutulėlių membranos tyrimų, todėl mokslininkai kol kas nėra tikri dėl šių maistinių medžiagų ir kognityvinių gebėjimų ryšio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi