Mokslas ir IT

2019.10.25 18:06

Britanijos muziejus vabalėlį pavadino klimato aktyvistės Gretos Thunberg vardu

BNS 2019.10.25 18:06

Didžiosios Britanijos Gamtos istorijos muziejus mažyčiam, aklam ir besparniui vabalėliui penktadienį suteikė klimato aktyvistės Gretos Thunberg vardą.

Gelsvai rusvos spalvos vabalėlis, kurio ilgis nesiekia nė milimetro, 7-ajame dešimtmetyje buvo atrastas Kenijos sostinėje Nairobyje.

Atrodo, kad iki šiol jis neturėjo pavadinimo, bet dabar padėtį ištaisė garsiojo Londono muziejaus mokslinis bendradarbis Michaelas Darby.

„Šios jaunos aktyvistės darbas man padarė didžiulį įspūdį ir norėjau pagerbti jos išskirtinį indėlį šviečiant [žmones] aplinkosaugos klausimais“, – sakė M. Darby.

Švedė G. Thunberg, kuriai dar tik 16 metų, prieš metus pradėjusi savo mokyklinius streikus suteikė didelį postūmį judėjimui prieš klimato kaitą.

Ji taip pat tapo pasauliniu popkultūros simboliu.

Anksčiau šį mėnesį britų superžvaigždė DJ Fatboy Slimas pagerbė G. Thunberg, panaudodamas jos emocingos kalbos Jungtinėse Tautose fragmentus atnaujintai savo hito „Right Here, Right Now“ versijai.

Tačiau G. Thunberg niekada anksčiau nebuvo siejama su vabzdžiais.

146 metus veikiančio Gamtos istorijos muziejaus kuratorius Maxas Barclay sakė, kad „šio vabalo pavadinimas ypač skaudus“.

„Tikėtina, kad dėl bioįvairovės nykimo visą laiką prarandamos nė neatrastos rūšys, mokslininkams nė nespėjus suteikti joms pavadinimų“, – sakė M. Barclay.

„Taigi, tinka pavadinti vieną naujausių atradimų žmogaus, kuris taip sunkiai kovojo už gamtą ir pažeidžiamų rūšių apsaugą, vardu“, – pridūrė jis.

Pasak muziejaus, minimo vabalo egzistavimas didžiulėje kolekcijoje buvo pastebėtas visai neseniai. Mokslinis jo pavadinimas yra Nelloptodes gretae.

Jis priklauso „vabalų plunksnasparnių (Ptiliidae) šeimai, prie kurios priskiriami vieni mažiausių pasaulio vabzdžių“, sakoma muziejaus pranešime.