Mokslas ir IT

2019.10.22 17:54

Tyrimas: per 20 metų pavojingos bakterijos atsparumas antibiotikams Europoje sustiprėjo du kartus

didžiausias atsparumas Graikijoje, Kroatijoje ir Italijoje
LRT.lt2019.10.22 17:54

Naujausias mokslininkų tyrimas parodė, kad bakterijos, sukeliančias skrandžio ligas, atsparumas Europoje padvigubėjo per pastaruosius 20 metų.

Mokslininkų surinkti duomenys pristatyti Europos gastroenterologų susitikime Barselonoje. Helicobacter pylori bakterijos sukeliama infekcija siejama su skrandžio opomis, limfoma ir skrandžio vėžiu. Nuo šios infekcijos Europoje nukenčia vis daugiau žmonių

Tyrėjai išsiaiškino, kad bakterijos atsparumas klaritromicino veikliajai medžiagai nuo 9,9 procento 1998 metais padidėjo iki 21,6 procento 2018 metais. Tyrimo duomenimis, padidėjo bakterijos atsparumas ir kitiems antibiotikams, tiesa, ne taip drastiškai.

Bakterijos dėl per dažno ir nereikalingo antibiotikų vartojimo tampa atsparios vaistams. Skaičiuojama, kad JAV ir ES antibiotikams atsparių bakterijų sukeltos infekcijos pražudo daugiau kaip 56 tūkst. žmonių.

H. pylori sukeltas infekcijas yra gana sudėtinga gydyti, reikia vartoti daugybę medikamentų.

Bakterija įprastai užkrečia vaikų skrandį ir sukelia skrandžio gleivinės uždegimą arba gastritą, dėl kurio atsiranda pepsinės opos. Tikėtina, kad daugiau kaip pusė pasaulio gyventojų yra šios bakterijos nešiotojai, tačiau infekcija neprasidės, kol neatsiras opų.

„Jei atsparumas dažniausiai naudojamiems antibiotikams, pavyzdžiui, klaritromicinui, toliau didės nerimą keliančiu procento per metus greičiu, reikės ieškoti naujų gydymo būdų, nes antibiotikai tiesiog neveiks“, – pranešime cituojamas tyrėjas Francis Megraud.

Taip pat nustatyta, kad H. pylori yra skrandžio vėžio riziką didinantis veiksnys. Tyrimo metu nustatyta, kad didžiausias H. pylori atsparumas klaritromicinui buvo Pietų Italijoje (39,9 proc.), Kroatijoje (34,6 proc.) ir Graikijoje (30 proc.). Mokslininkų teigimu, tai daugiausia susiję su per intensyviu antibiotikų vartojimu dėl tokių įprastų negalavimų kaip peršalimas ar gripas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt