Mokslas ir IT

2019.10.22 15:34

Ekspertai įspėja, kad laboratorijoje greitai galime sukurti juntančias smegenis

dirbtinės smegenys pačios spontaniškai prisijungė prie audinio
LRT.lt2019.10.22 15:34

Mokslininkų bendruomenė priartėjo prie kritinės etiškumo ribos skubėdama įminti smegenų paslaptis. Ekspertai įspėja, kad įvairiausi bandymai su mažytėmis dirbtinai užaugintomis smegenimis jau pasiekė ribą, kai reikia gerai pagalvoti, ar juos tęsti, skelbia „Science Alert“.

Mažytės dirbtinės smegenys, dar vadinamos organoidais, pastaraisiais metais tapo svarbia neuromokslininkų tyrimų dalimi.

Nors toks unikalus „augintinis“ kol kas nelaikomas nei žmogumi, nei gyvūno organu, kai kurie neuromokslininkai skambina pavojaus varpais ir teigia, kad mes nežinosime, kada tokios smegenys pradės justi.

Mokslininkai iš San Diego neuromokslų laboratorijos neuromokslininkų suvažiavimo metu tikino, kad būtina sukurti taisykles, kuriomis ateityje turės vadovautis tyrėjai, kurie iš kamieninių ląstelių užaugintas smegenis naudoja savo eksperimentų metu.

Pastaraisiais metais mokslininkai tokias dirbtines smegenis naudoja kaip bandymų su gyvūnais alternatyvas.

Kovo mėnesį mokslininkai užaugino mažytes smegenis, kurios, kaip teigiama, yra analogiškos vaisiaus smegenims, kai jam yra 12–13 savaičių. Eksperimento metu smegenys spontaniškai prisijungė prie netoliese buvusių stuburo smegenų ir raumeninio audinio.

Šiek tiek vėliau mokslininkai atliko dar vieną eksperimentą, kurio metu dirbtinėse smegenyse buvo užfiksuotas elektrinis aktyvumas, kuris buvo labai panašus į bangas, aptinkamas tikrose smegenyse.

Remdamiesi šiais pavyzdžiais, mokslininkai teigia, kad jau labai greitai, jei progresuosime tokiu greičiu, bus sukurtos juntančios smegenys, su kuriomis daryti bandymus būtų ne tik neetiška, bet ir nežmogiška.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt