Mokslas ir IT

2019.10.21 18:59

Baisių klimato kaitos padarinių galima išvengti: 1 iš 5 žmonių turėtų atsisakyti gyvūninės kilmės produktų

Lina Linkevičiūtė, ELTA2019.10.21 18:59

Geresnis ūkių ir miškų valdymas gali trečdaliu sumažinti teršalų išmetimo kiekius, pirmadienį pranešė tarptautinė mokslininkų grupė.

Mokslininkai teigė, kad tokios šalys kaip Brazilija, Kinija ir Indonezija turi daug potencialo sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, jei jų Vyriausybės sutiktų užkirsti kelią miškų kirtimui ir klimatui kenkiančiai žemės ūkio veiklai.

Ši mokslininkų grupė taip pat sakė, kad tikimybė išvengti baisių klimato kaitos padarinių smarkiai sumažėtų, jei vienas iš penkių išsivysčiusiose šalyse gyvenančių žmonių iki 2030-ųjų atsisakytų gyvūninės kilmės produktų.

Pranešama, kad žemės ūkio sektorius šiuo metu išmeta apie ketvirtadalį visų žmonių išmetamų dujų, kurių kiekį reikia sumažinti, kad metinė temperatūra nekiltų daugiau nei 1,5 laipsnio. Išsamaus klimato kaitos tyrimo autoriai teigė turintys planą, kaip žemės ūkio sektorių iki 2040-ųjų paversti neišskiriančiu anglies dvideginio.

„Sukūrėme planą, pagal kurį žemės ūkio sektoriaus emisijos kiekvieną dešimtmetį nukristų 50 procentų, o žemės sugeriamo anglies dioksido kiekiai padidėtų dešimt kartų iki 2030-2050-ųjų“, – naujienų agentūrai AFP teigė aplinkos mokslų specialistė Stephanie Roe.

Mokslininkai išsiaiškino, kad norint apriboti planetos atšilimą, miškų kirtimas Brazilijoje, Indonezijoje ir Afrikos Kongo baseine iki 2030-ųjų turi būti sumažintas 70 procentų. Šalys taip pat turi rūpintis miškų valdymu ir iškirstose vietose sodinti medžius, sugersiančius išmetamą anglies dvideginį.

Ekspertai taip pat teigė, kad iki 2030-ųjų maisto išmetimas turi būti sumažintas 30 procentų. „Ši klimato užduotis yra bauginanti, tačiau jos vykdymui turime reikalingų įrankių ir žinių“, – teigė S. Roe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt