Mokslas ir IT

2019.10.21 20:52

Antradienio naktį – intensyviausias meteorų lietus

geriausia stebėti prieš vidurnaktį arba paryčiais
LRT RADIJAS, LRT.lt2019.10.21 20:52

Antradienio naktį bus galima mėgautis intensyviausiu meteorų lietumi, kai meteorai danguje sušvytės 10 ar 20 kartų per valandą. Meteorų lietūs prasidėjo spalio 2 dieną ir tęsis iki lapkričio 8 dienos, tačiau būtent antradienio naktį reginys turėtų būti įspūdingiausias, žinoma, jei dangaus neapgaubs stori debesys.

Jau šią naktį nemaža dalis astronominių reiškinių mylėtojų lauks giedro dangaus ir kels akis į viršų – laukiama meteorų lietaus.

„Matysime meteorų srautą, mažytes daleles, kurios yra smėlio smiltelio dydžio, o degdamos mūsų atmosferoje turėtų mums padovanoti neblogą reginį“, – LRT RADIJUI sakė Aidas Sadauskas, Vilniaus universiteto planetariumo lektorius, astrofizikas.

Eksperto teigimu, šį reginį geriausia stebėti iki vidurnakčio – būtent panašiu laiku patekės mėnulis, kuris šiam reiškiniui ir jo stebėjimui „bus priešas“.

„Tai visų mūsų astronomų priešas, nes jis šviesdamas trukdo žiūrėti į blausesnius objektus, todėl rekomenduotina šį reiškinį stebėti iki vidurnakčio“, – sako A. Sadauskas.

Visą šį gamtos reiškinį užtikrina Halio kometa, kuri skrieja aplink Saulę ir kas 75-76 metus priskrieja arčiau jos.

„Pati kometa yra tarsi milžiniškas ledkalnis, sudarytas iš sušalusio vandens, įvairių dujų ir dulkių. Priskriejusi arčiau prie Saulės ji pradeda garuoti ir suformuoja tokią uodegą, kuri gali nusidriekti kelis šimtus milijonų kilometrų. Tuomet, mes taip pat skriedami aplink Saulę galime įskristi į tos milžiniškos uodegos kelią ir į mūsų atmosferą patenka tos dalelės, kurios ir sukuria tą nuostabų reginį danguje“, – sako astrofizikas.

Anot A. Sadausko, ar tas reginys bus efektingas priklauso ir nuo pačios kometos, nuo to debesies, į kurį besisukdama Žemė įskrenda.

„Tai gali būti visiškai neprognozuojami dalykai. Galime pamatyti vos kelis praskrendančius meteorus, taip pat galime pastebėti ir šiek tiek didesnių, skylančių meteorų, tuomet vaizdas įspūdingesnis. Tačiau tokius vaizdus užfiksuoja tik patys kantriausi stebėtojai. Manoma, kad šią naktį 10-20 per valandą tų objektų galėtume pamatyti, tačiau tai būtų per patį piką, tai yra prieš pat auštant. Tiesa, pasikartosiu, geriausia stebėti šį reiškinį būtų iki vidurnakčio“, – sakė A. Sadauskas.

Tiesa, meteorų lietus – nėra toks retas reiškinys ir kantresni žmonės pamatyti vieną kitą krentantį meteorą gali kone kas naktį.

„Geriausios sąlygos stebėti – nuvažiavus toliau nuo miesto šviesų“, – patarimais su LRT RADIJO klausytojais pasidalino astrofizikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt