Mokslas ir IT

2019.10.21 16:27

Bloga naujiena jūreiviui Popajui – Mėnulyje ir Marse greičiausiai augtų daug kas, bet ne špinatai

išbandė dirbtinį NASA sukurtą Mėnulio ir Marso dirvožemį
LRT.lt2019.10.21 16:27

Nors šių metų Nobelio fizikos premijos laureatas palinkėjo žmonėms mažiau kalbėti apie galimybę persikraustyti į kitas planetas ir aktyviau spręsti mūsų planetos problemas, mokslininkai toliau atlieka tyrimus ir bando išsiaiškinti, kaip žmonėms pavyktų išgyventi Mėnulyje ar Marse.

Daug diskutuojama apie kosminės spinduliuotės poveikį ir galimybes apsisaugoti nuo jos, kuriamos technologijos, padėsiančios pasigaminti vandens. Šį kartą Nyderlandų mokslininkai atliko eksperimentą norėdami sužinoti, ar žmonėms Mėnulyje ir Marse pavyktų užsiauginti maisto.

„Open Agriculture“ publikuotame straipsnyje Wageningeno universiteto tyrėjai pristato bandymų rezultatus, kai NASA sukurtame dirbtiniame Marso ir Mėnulio dirvožemyje bandė pradėti ūkininkauti.

Mokslininkai teigia, kad astronautai ateityje galėtų užsiauginti įvairaus maisto Mėnulio ir Marso paviršiuje, o augalams pavyktų užmegzti sėklas, kurios galėtų būti panaudojamos ateityje.

Dirbtiniai dirvožemiai buvo sumaišyti su organinėmis medžiagomis, kad būtų gautos maistinės kultūros pasėliams, o kaip kontrolinis mėginys buvo naudojamas standartinis žemės dirvožemis. Tyrėjų komanda bandė užauginti kruopų, ridikėlių, rugių, špinatų, laiškinių česnakų, žirnių, porų, pomidorų. Paaiškėjo, kad špinatai buvo vieninteliai, kurie tinkamai neužaugo, kad juos būtų galima valgyti.

Žemės dirvožemyje buvo užauginama daugiausia augalų biomasės, tačiau duomenys rodo, kad Marso dirvožemio produktyvumas tik nedaug nusileidžia Žemės. Mėnulio žemė derlingumu pastarosioms neprilygo.

„Maloniai nustebome, kai pamatėme, kad imitaciniame Marso dirvožemyje, galime užauginti raudonus pomidorus“, – universiteto pranešime cituojamas tyrimo vadovas Wigeris. Wamelinkas.