Mokslas ir IT

2019.10.21 10:31

KTU mokslininkai kartu su partneriais iš Ukrainos kurs naujos kartos neperšaunamas liemenes

bus tarsi neperšaunami megztiniai
LRT.lt2019.10.21 10:31

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su Kijevo nacionaliniu technologijos ir dizaino universitetu šį rudenį laimėjo Lietuvos-Ukrainos tarpvalstybinių projektų konkursą, kurio metu bus kuriamos naujos kartos megztos neperšaunamos liemenės. Jos bus patogesnės ir saugesnės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak projekto vadovo, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) prof. Rimvydo Milašiaus, tekstilės gaminių, pasižyminčių dideliu atsparumu įvairiems mechaniniams pažeidimams ir degumui bei užtikrinančių dėvinčiojo komfortą, projektavimas ir gamyba sudaro labai svarbią gynybos technologijų dalį.

„Tokie tekstilės gaminiai turi ne tik užtikrinti patikimą asmens apsaugą nuo sveikatai ir gyvybei pavojingų išorės poveikių, bet ir suteikti maksimalų komfortą, nesumažinant jos apsaugos lygio“, – tikina R. Milašius.

Tekstilės gaminiai turi būti patogūs, nevaržyti judesių, taip pat pasižymėti ventiliacinėmis savybėmis – būti pralaidūs orui ir prakaitui, atiduoti šilumos perteklių į išorę, kartu išsaugant vidinį sluoksnį sausą.

Mokslininkų tyrimai rodo, kad didesnis komfortas mažina nuovargį, padeda ilgiau išlaikyti dėmesį ir susikaupimą.

„Tai ypatingai svarbu asmenims, kurių veikla susijusi su pavojumi gyvybei, nes dėl nuovargio sumažėjęs dėmesys gali būti lemtingų klaidų priežastis“, – pabrėžia KTU MIDF prof. R. Milašius.

Daugiasluoksniai tekstiliniai paketai su iš didelio stiprumo siūlų pagamintais megztų konstrukcijų sluoksniais leidžia padidinti energijos absorbciją, kai į paketą atsitrenkia dideliu greičiu lekianti kulka, šrapnelis ar kt.

„Tokią savybę užtikrina megztinėje medžiagoje esančios kilpinės konstrukcijos, kurių neturi šiuo metu naudojamos atitinkamus paketus sudarančios austinės struktūros. Megztų struktūrų panaudojimas apsauginiuose paketuose tapo įmanomas tik pastaruoju metu vis sparčiau tobulėjant mezgimo technologijoms“, – teigia R. Milašius.

Partneriai Lietuvoje ir Ukrainoje turi didelę patirtį atskirose svarbių klausimų sprendimo srityse. Ukrainos suinteresuotumas tokių priemonių kūrimu yra labai gerai suprantamas kiekvienam Lietuvos piliečiui: kadangi Ukrainoje vyksta karas, valstybė savo gynybinių pajėgumų modernizavimui skiria gana didelį dėmesį naujiems produktams kurti. Lietuvos interesas bendradarbiauti su Ukrainos partneriais yra ne tik mokslinė pagalba gerinant Ukrainos gynybinį pajėgumą ir jų karių saugumą, bet ir ateities perspektyvos.

Bendradarbiaujant su partneriais iš Ukrainos sukurtas bendros nuosavybės produktas ateityje galės būti gaminamas ne tik Ukrainos, bet ir Lietuvos tekstilės įmonių, kurių pajėgumai ir galimybės Lietuvoje, KTU MIDF profesoriaus R. Milašiaus tikinimu, yra labai dideli.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt