Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.10.18 10:33

Prancūzų startuolis atrado būdą, kaip užsiauginti deimantus

Aukštosiomis technologijomis paremtas prancūzų startuolis „Daim Koncept“ gamina deimantus niekuo nesiskiriančius nuo išgautų kasyklose. Kompanijos įkūrėjos nuomone, tai puiki alternatyva neretai korumpuotai ir žiauriam deimantų verslui.

„Daim Koncept“ startuolį 2016-aisiais įkūrė garsi prancūzų mokslininkė ir išradėja Alex Gicquel. Ji tyrinėja monokristalų auginimą dirbtinėmis sąlygomis daugiau kaip 30 metų, yra parašiusi beveik 200 mokslinių straipsnių ir patentavusi 7 išradimus. Ši patirtis leido jai sukurti veiksmingus reaktorius, kur galima užauginti kelių karatų dydžio deimantą per mėnesį.

„Deimantas auga, nes reaktoriaus kameroje yra anglies ir jos atomai vienas po kito, sluoksnis po sluoksnio formuoja deimantą. Sudarome tokias sąlygas, kad ten gali augti tik deimantai – niekas kitas“, – pasakoja įkūrėja.

Reaktoriuose deimantus, tai yra tvarkingus grynos anglies monokristalus, augina metano dujų plazma, nes metane yra anglies. Prancūzų startuolis gamina juvelyriniam apdirbimui tinkamą anglies kristalą nuo trijų iki šešių savaičių.

„Gamta sukūrė juos tikrai nuostabius. Nemanau, kad darysime didelius deimantus, tokius, kokie susiformavo žemės mantijoje. Bet, pavyzdžiui, vieno ar trijų karatų deimantai, išeina lygiai tokie patys. Tokie pat nuostabūs“, – sako A. Gicquel.

Pagrindinė šio verslo idėja – nedidelių briliantų rinka kasmet auga po 4 – 5 procentus, o pasaulinė deimantų gavyba mažėja. Be to, nemaža jų dalis išgaunama šalyse, kur valdo tokie režimai, kad jiems išvis nereikėtų duoti jokių pinigų už tokį žemės turtų eikvojimą.

„Už tą pačią kainą gaunate didesnį deimantą, tai turėtų sudominti ir, be to, žinote, kad tai etiškas deimantas. Jo gamybai neprireikė daug atmosferos teršalų, nebuvo žalojamas gamtovaizdis, nes neieškojome jų kasyklose. Taigi pranašumai akivaizdūs. Be abejo, yra šiek tiek pasipriešinimo iš juvelyrų pusės. Galiu tai suprasti, bet nesu prieš iškastinius deimantus. Man jie praeities dalykas, o laboratoriniai deimantai – ateitis“, – teigia mokslininkė.

Jos vadovaujamas startuolis planuoja per artimiausius penkerius metus pastatyti apie 20 deimantams auginti skirtų reaktorių. Per metus jie galėtų užauginti apie 10 tūkstančių madingiems papuošalams tinkamų nedidelių deimantų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi