Mokslas ir IT

2019.10.17 18:16

Pažangiųjų technologijų parodoje – ateities vizijos: kaip pasaulis atrodys po kelerių metų ar dešimtmečių?

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.17 18:16

Japonijos sostinėje galima pamatyti, kaip atrodys mūsų pasaulis po kelerių metų ar net dešimtmečių. Visa tai demonstruojama garsioje pažangiausių technologijų parodoje.

Šių metų Tokijo parodos „Ceatec“ pagrindinė tema – žmonių bendravimas ir ateities kūrimas bendromis pastangomis. Japoniškai tai gali būti pasiekta panaudojus ypač modernius avatarus. Tai didelės Japonų aviakompanijos „ANA“ produktas, o jo paskirtis – leisti žmonėms bendrauti ir net fiziškai pajusti aplinką visai kitose vietose, gal net ir labai tolimuose kraštuose.

„Norime, kad žmonės galėtų pasinaudoti šia nauja transporto rūšimi. Nors jūs fiziškai niekur nevykstate, galite perkelti savo sąmonę į kitas vietas ir patirti telekomunikacinį ryšį. Būtent to ir siekiame“, – supažindina „ANA“ atstovas.

Itin modernūs nuotoliniu būdu valdomi manipuliatoriai turi ant savo dirbtinių pirštų ir jutiklius. Jei pavyktų išspręsti signalų siuntimo ir gavimo atgal iš tokių avatarų vėlavimo klausimą jie galėtų padaryti revoliuciją ir darbovietėse ir žmonėms bendraujant tarpusavyje.

Beje, tai galima padaryti ir paprasčiau – panaudojus nuotoliniu būdu valdomą apartą. Iš esmės tai išmanusis telefonas ant ratukų ir jis taip pat gali būti valdomas iš kito pasaulio krašto.

Japonai parodė ir naujausio skraidančio transporto prototipą. Šis erdvinu vaizdu ir skrydžio simuliacija paremtas demonstracinis aparatas gana tiksliai parodo, kaip žmonės greičiausiai ir patogiausiai galėtų patekti iš taško A į tašką B.

„Tikimės, kad ši skraidanti mašina pakils į dangų jau netolimoje ateityje ir padės išspręsti transporto spūsčių problemas. Arba kai stichinės nelaimės užblokuoja kelius, tokios mašinos galėtų išgelbėti žmones. Tikimės prisidėti kuriant tokią visuomenę“, – pasakoja „TE connectivity“ vadovas Aki Jagi.

Kita vertus, vargu, ar tokias skraidykles valdys žmonės. Jei jos bus pradėtos gaminti masiškai, tvarką oro erdvėje sugebės palaikyti tik dirbtinio intelekto sistemos, taigi žmonės bus tik keleiviais.

Tuo metu, artimesniam bendravimui ir bendradarbiavimui japonų nuomone pakaktų tiesiog gerų taikomųjų programų.

Pavyzdžiui tokios balsu valdomos programėlės, galinčios versti iš 10 labaiusiai paplitusių kalbų ir kurti trimačius vaizdus. Taip ištarta frazė „Aš valgiau lakštinių“ pavirsta japonų ar anglų rašmenimis nusidriekusiais per visą ekraną.

„Per šią programą galima dalytis vaizdais arba padidinti darbo našumą statybų aikštelėse. Mes sukūrėme jai vartotojo sąsają“, – sako „Mitsubishi electric“ dizaineris Takumi Akijama.

Iš viso šių metų parodoje dalyvauja apie 800 kompanijų, pristatančių savo ateities vizijas, skirtas žmonėms bendrauti. Paroda veiks iki penktadienio ir jos organizatoriai tikisi, kad per tas kelias dienas ateities technologijas pamatys daugiau kaip 150 tūkst. žmonių.

Žinios. Pirmyn į ateitį: Japonijoje – garsi pažangiausių technologijų paroda
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt