Mokslas ir IT

2019.10.13 21:47

Nors da Vinci sultono viešųjų pirkimų nelaimėjo, jo suprojektuotas akmeninis tiltas būtų itin tvirtas

turėjo tapti ilgiausiu tiltu pasaulyje
LRT.lt2019.10.13 21:47

Leonardo da Vinci buvo Renesanso genijus, kurio idėjos žavi ir šiandien. 16 amžiuje jis suprojektavo unikalų tiltą, kuris tuo metu būtų tapęs pačiu ilgiausiu tiltu pasaulyje, skelbia „Live Science“.

Tiltas turėjo būti pastatytas Osmanų imperijoje. 1502 metais Osmanų imperijos valdovas sultonas Bayezidas II laukė pasiūlymų, kaip galėtų atrodyti tiltas, kuris turėtų sujungti Konstantinopolį (Stambulą) su Galata. Būtent Renesanso genijus sultonui nusiuntė laišką, kuriame pristatė savo idėjas.

Nors Leonardo da Vinci jau buvo žinomas išradėjas ir menininkas, tačiau jis senovės „viešųjų pirkimų“ konkurso nelaimėjo. Šiandien Masačusetso technologijos instituto (MIT) mokslininkai nusprendė išmėginti, ar tikrai Renesanso genijaus pasiūlytas tiltas būtų toks tvirtas.

Mokslininkai sukūrė tilto kopiją panaudodami tik tokias medžiagas, kurios galėjo būti panaudotos prieš 500 metų. Jie atsižvelgė ir į geologines Auksinio kyšulio (rago) sąlygas. Būtent virš Bosforo sąsiaurio turėjo būti pastatytas ilgiausias pasaulyje tiltas.

Tyrėjų teigimu, vienintelė medžiaga, iš kurios tuo metu galėjo būti pastatytas tiltas, yra akmuo. Be to, akmenys turėjo būti išdėlioti taip, kad atsiremtų ir laikytų vienas kitą be jokių papildomų atramų.

Kad patikrintų tokio tilto tvirtumą, mokslininkai 3D spausdintuvu pagamino 126 unikalius blokus, kurie tarsi atstoja tūkstančius akmenų, kurių būtų prireikę statant tikrą tiltą. Jų sukurtas modelis yra 500 kartų mažesnis, o tikrasis tiltas turėjo būti 280 metrų ilgio.

Nors toks tiltas ilgiu šiandien nusileistų, pavyzdžiui, Auksinių vartų tiltui, tuo metu tai būtų buvęs pats ilgiausias tiltas pasaulyje. Teigiama, kad savo to meto konkurentus tiltas būtų pralenkęs bent dešimt kartų, nes ilgiausi akmeniniai tiltai buvo vos apie 20 metrų ilgio.

Įdomu ir tai kad to meto tiltai buvo išlenktos arkos formos, todėl tokiam tiltui reikėtų daugybės atramų. Visgi da Vinci suprojektavo vienos arkos tiltą. Arka būtų gana aukšta, nes tiltas negalėjo užkirsti kelio laivams.

Net ir statydami mažytį tiltą mokslininkai panaudojo pastolius, tačiau po to jos nuėmė ir pamatė, kad tiltas laikosi pats. Pasak jų, tiltą išlaiko unikalus geometrinis išdėstymas, kai akmenys spaudžia vienas kitą.

Dar daugiau, tikrasis tiltas būtų turėjęs unikalias atramas, kurios neleistų tiltui judėti į šonus. Tikėtina, kad genijus žinojo, kad toje vietoje pasitaiko žemės drebėjimų. Mokslininkai sumažintą tilto versiją judino į šonus, tačiau tiltas nesugriuvo. Tiesa, jis deformavosi, kai buvo tempiamas į ilgį.

„Nežinome, ar jis tiltą suprojektavo greitai, ar skyrė tam daug laiko, tačiau tiltas tikrai būtų buvęs tvirtas“, – tyrimo autorė Karly Bast cituojama pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt