Mokslas ir IT

2019.10.11 14:32

Mirė pirmasis į atvirą kosmosą išėjęs kosmonautas Aleksejus Leonovas

LRT.lt, BNS2019.10.11 14:32

Spalio 11 dieną mirė kosmonautas Aleksejus Leonovas. Jis buvo pirmasis žmogus, kuriam pavyko „pasivaikščioti“ atvirame kosmose.

Kosmonautas gimė 1934 metais. A. Leonovui buvo 85 metai.

1965 metų kovo 18 dieną jis į atvirą kosmosą žengė iš „Voskhod 2“ laivo.

Tą dieną jis pirmą kartą žmonijos istorijoje išėjo į atvirą kosmosą, nutolo nuo laivo 5 metrus, atvirame kosmose išbuvo 12 min. ir 9 sek. Kosmonautas vizualiai stebėjo atmosferos optinius reiškinius aptemusiame Žemės horizonte.

„Jis mirė penktadienį Maskvos Burdenkos ligoninėje po ilgos ligos“, – naujienų agentūrą AFP informavo Natalija Filimonova.

Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ pareiškė užuojautą dėl „kosmonauto Nr. 11“, dukart pelniusio Sovietų Sąjungos didvyrio titulą, mirties.

A. Leonovas buvo artimas Jurijaus Gagarino, 1961 metais tapusio pirmuoju į kosmosą pakilusiu žmogumi, draugu.

Ketveriais metais vėliau A. Leonovas pateko į istoriją, per misiją „Voschod 2“ palikęs savo erdvėlaivį ir išėjęs į atvirą kosmosą 12 minučių ir devynioms sekundėms.

Tas skrydis ir išėjimas į kosmosą apskritai buvo sėkmingi, bet įgulos sugrįžimas į Žemę vos nesibaigė tragedija, kai A. Leonovas ir jo kolega Pavelas Beliajevas avariniu būdu nusileido Sibiro miške.

„Tai visiems mums didžiulė tragedija“, – pareiškė kosmonauto Boriso Volynovo žmona Tamara, parašiusi knygą apie kosmonautus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt