Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.10.11 20:40

Bitės geriau skaičiavo, kai už klaidas buvo baudžiamos

kartus vanduo motyvavo labiau stengtis
LRT.lt 2019.10.11 20:40

Mokslininkai jau žino, kad bitės moka skaičiuoti, tačiau ar galima jų matematinius gebėjimus pagerinti? Kokio paskatinimo ar bausmės jums užtektų, kad geriau spręstumėte matematikos uždavinius? O bitėms?

Mokslinio straipsnio, kuris buvo publikuotas „Journal of Experimental biology“, autoriai teigia, kad bitės gali rodyti dar geresnius rezultatus, jei už klaidas bus nubaustos. Kaip nubausti bites? Mokslininkai nusprendė matematikos pamokos atsilikėlėms vietoje saldaus vandens duoti kartaus.

Eksperimentų metu bitės jau parodė, kad gali suskaičiuoti tam tikrus objektus, jei jų skaičius nėra didesnis už 4. Tiesa, kai kalbame apie objektus, kurių yra daugiau nei 4, bitėms sekasi daug sunkiau. Bent jau taip buvo manoma iki šiol. Naujausio tyrimo autoriai teigia, kad bitės gali atskirti 4 figūras nuo 5, 6, 7, ar 8. Kaip joms pavyko?

Tarptautinė tyrėjų komanda sukūrė „Y“ formos labirintą ir panaudojo skirtingas korteles. Ant vienos iš kortelių buvo atspausdintos keturios figūros, o ant kitų – daugiau figūrų. Jeigu bitė pasileisdavo keturių figūrų kortelės link, jei būdavo duodama saldaus vandens. Jei ji skrisdavo kitur, ji gaudavo įprasto nesaldaus vandens.

„Bites suvaldyti nebuvo sunku, ypač jos gerai elgėsi, kai gaudavo saldaus vandens paskatinimą“, – pranešime cituojama Scarlett Howard, Tulūzos universiteto mokslininkė.

Vėliau kita bičių grupė turėjo daryti tą patį, tačiau jei bitė pasirinkdavo ne keturių figūrų kortelę, ji kaip bausmę gaudavo ne įprasto, o kartaus vandens.

Kai tokios treniruotės baigėsi, tikrasis eksperimentas galėjo prasidėti. Vienoje pusėje buvo keturių figūrų kortelė, o kitoje – penkių ar daugiau.

Pirmos grupės bitės, kurios už bausmę gaudavo įprasto vandens, pasirodė daug blogiau už tas, kurios buvo baudžiamos karčiu vandeniu. Kai pastarosioms buvo pateikta sunkiausia užduotis – atskirti keturių figūrų kortelę nuo penkių – jos teisingai pasirinko 59 proc. atvejų.

Mokslininkai taip įrodė, kad gyvūnų matematiniai gebėjimai gali keistis ir nėra baigtiniai. Pasak tyrėjų, įvairios motyvacinės priemonės gali atskleisti tikruosius gyvūnų gebėjimus.

.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi